Nowe metody zapisu informacji za pomocą światła

Data publikacji: 06.02.2023 21:21
Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 11:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Andrzej Stupakiewicz to jeden z naukowców, którzy opracowali metodę ultraszybkiego zapisu informacji (2017)
Andrzej Stupakiewicz to jeden z naukowców, którzy opracowali metodę ultraszybkiego zapisu informacji (2017), Autor - (ar/nlat) PAP/Artur Reszko
- Naszym pomysłem było połączenie magnetyzmu, unikalnych możliwości zapisu informacji i wykorzystanie światła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Na czym polegają te innowacyjne prace polskiego uczonego?
  • Prof. Andrzej Stupakiewicz to laureat programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, autor najszybszej i najbardziej wydajnej metody zapisu informacji za pomocą światła.
  • Publikacja na ten temat ukazała się w prestiżowym czasopiśmie "Nature" w 2017 roku.
  • Z kolei parę tygodni temu w Nature Communications ukazała się praca o nowej metodzie zapisu holograficznego obrazów 3D, opracowanej przez zespół polskiego badacza.

W ostatnich latach prof. Andrzej Stupakiewicz zajął się ultraszybkim magnetyzmem, nanomagnetyzmem i optycznym zapisem informacji. W 2018 roku gość Jedynki rozpoczął realizację projektu w ramach Fundacji na rzecz Nauki Polskiej TEATM o tytule "Innowacyjna technologia zimnego ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego oraz nowe podejście do ultraszybkiej optospintroniki".

- Badania naukowe doprowadziły również do powstania nowych metod, zjawisk i mechanizmów, które nawet z samej nazwy sugerują, że jest możliwość wykorzystania praktycznego m.in. w informatyce. Ale nie tylko w informatyce, bo cała historia wykorzystania źródeł optycznych, to są praktycznie wszystkie zakątki naszego świata - tłumaczy nasz rozmówca.

Odwrócenie kierunku magnesowania

Prof. Andrzej Stupakiewicz wyjaśnia, że z czasem "narodził się pomysł, by można było wykorzystać światła nie tylko wyłącznie do zmian właściwości magnetycznej, ale do całkowitego przemagnesowania". Chodzi o odwrócenie kierunku namagnesowania, tak jak dzieje się w pamięciach magnetycznych - zauważa.

- Pewne badania związane z wykorzystaniem ultrakrótkich impulsów światła i magnetyzmu zapoczątkowano ponad 20 lat temu przez zespoły francuskie i holenderskie. Dalej pojawiło się pytanie, jak zrobić zapis magnetyczny jeszcze bardziej efektywnym oraz znaleźć nowe materiały. Właśnie w Białymstoku narodził się pewien pomysł i w pewnym momencie udało się znaleźć nową metodę - dodaje.

POSŁUCHAJ

24:20

Nowe metody zapisu informacji za pomocą światła (Jedynka/Eureka)

Bardziej wydajnie

Nowe mechanizmy zapisu przetwarzania informacji miały być bardziej efektywne. - Bardziej wydajne pod względem energii i szybkości. Pierwsze badania prowadziliśmy w latach 2014-2015 (…). Natomiast później oferta, która została zaproponowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, umożliwiła uzyskanie projektu, gdzie jednym z wątków były m.in. prace rozwojowe rozwiązań, które umożliwią w przyszłości nawet komercjalizację naszych wyników - mówi prof. Andrzej Stupakiewicz.

Skąd decyzja o łączeniu światła i magnetyzmu? - Większość pamięci jest zbudowanych przy wykorzystaniu materiałów magnetycznych (…), nie tylko w komputerach osobistych, ale również w centrach gigantów internetowych. Magnetyzm jest najbardziej wydajną metodą, daje najtrwalsze możliwości przechowywania i jest to też najtańszy zapis. Z kolei prędkość światła jest najszybsza i możemy bardzo szybko transferować dane w światłowodach. Naszym pomysłem było połączenie magnetyzmu, unikalnych możliwości zapisu informacji i wykorzystanie światła - słyszymy.

Czytaj także:

Tytuł audycji:  "Ludzie Nauki" w ramach audycji "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Andrzej Stupakiewicz (Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku)

Data emisji: 6.02.2022

Godzina emisji: 19.29

DS

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.