Artysta przyszedł na świat 13 lutego 1870 roku w Żoślach koło Wilna. Już w wieku dziewięciu lat świetnie grał na fortepianie i zadebiutował w swoim rodzinnym mieście. Później odbył swoje pierwsze tournée koncertowe po Polsce, Rosji i Niemczech. Jak podkreślił Adam Rozlach, Leopold Godowski wcześnie rozpoczął karierę międzynarodową. Mając 14 lat, muzyk podjął studia kompozytorskie w Berlinie, gdzie kontynuował także studia pianistyczne. W wieku nastoletnim wyjechał do Ameryki, aby towarzyszyć występowi dwóch śpiewaczek; występował wtedy też solo. Do Europy powrócił w wieku 16 lat. Spędził w niej cztery lata, po czym wrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie został wykładowcą w nowojorskim college'u muzycznym.
W wieku 30 lat Godowski otrzymał klasę fortepianu w Berlinie. Po dziewięciu latach muzyk i pedagog przeniósł się do Wiednia, gdzie został kierownikiem klasy mistrzowskiej. To tam na swojej pedagogicznej drodze spotkał Jana Smeterlina. Przed wybuchem I wojny światowej Leopold Godowski opuścił Europę i przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych.
Leopold Godowski przeszedł do historii jako autor wirtuozowskich transkrypcji i parafraz koncertowych. Najsłynniejsze z nich to "Studia na tle Etiud" Chopina, trzy Metamorfozy symfoniczne na tematy Walców Johanna Straussa oraz seria Renaissance oparta na utworach francuskich klawesynistów.
Czytaj także:
Audycja: Koncert Chopinowski
Prowadził: Adam Rozlach
Data emisji: 5.02.2023 r.
Godzina emisji: 22.06
ans
"Koncert Chopinowski". Z nagrań Leopolda Godowskiego cz. 2 [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl