Zwierzęcy aktorzy. Jak przygotować ich do pracy na planie filmowym?

Data publikacji: 10.02.2023 12:07
Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 12:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kadr z flimu "IO", reż. Jerzy Skolimowski
Kadr z flimu "IO", reż. Jerzy Skolimowski, Autor - mat. prasowe
Osiołek z nominowanego do Oscara filmu "IO" w reż. Jerzego Skolimowskiego robi furorę na całym świecie. W rzeczywistości osłów aktorów było 6, z czego 2 z Polski. W świecie filmu i reklamy znajdziemy też wiele innych produkcji ze zwierzętami w głównej roli. Oczywiście muszą one przejść wcześniej specjalne szkolenie pod okiem specjalisty. Jak jednak wygląda praca ze zwierzętami, które występują w filmach i reklamach?

O tym, czy "IO" otrzyma Oscara, dowiemy się podczas gali 13 marca. Film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego otrzymał nominację w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy"; o statuetkę powalczy z czterema innymi tytułami: "Na Zachodzie bez zmian" z Niemiec, "Argentyna, 1985" z Argentyny, "Blisko" z Belgii oraz "Cicha dziewczyna" z Irlandii.

Film Jerzego Skolimowskiego to opowieść o podróży osiołka przez Europę. Z jego perspektywy poznajemy obraz nas samych, ludzi. Jak zaznaczał reżyser "IO" w rozmowie z Joanną Sławińską, praca nad filmem była jego pierwszym zetknięciem z tym zwierzęciem. - Nie miałem pojęcia, że to tak urocze stworzenie. Gdyby nie jego rozmiar, z przyjemnością trzymałbym takiego osła w domu - opowiada Jerzy Skolimowski.

Reżyser dodaje, że szczególną cechą osłów jest niewinność. - Ich niewinność jest urzekająca. Z osła można by zrobić symbol walki o zadośćuczynienie zwierzętom ich wszystkich krzywd - słyszymy.

POSŁUCHAJ

01:42

Zwierzęcy aktorzy. Jerzy Skolimowski o pracy z osiołkiem na planie filmu "IO" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Casting dla zwierząt

Jednego z osiołków występujących w produkcji Jerzego Skolimowskiego do występu przygotował Marek Russ, profesjonalny trener zwierząt domowych. Jak wspomina w rozmowie z Romanem Czejarkiem, przed rozpoczęciem pracy na planie filmowym konieczny był wybór odpowiedniego osiołka. - Mieliśmy już pierwszego pretendenta, Tako, który grał z nami wcześniej w różnych reklamach, i wiedzieliśmy, że coś już potrafi - mówi.

W trakcie prac padł pomysł, żeby w filmie grał też drugi osioł. - Główna rola w filmie to jednak męcząca sprawa dla zwierzaka. Szukaliśmy po różnych właścicielach osłów i trafiliśmy na Olę - wyjaśnia Marek Russ. Zwraca też uwagę, że w "IO" wystąpiło łącznie sześć osiołków.

Czytaj także:

Zdobyć zaufanie

Na czym polega przygotowanie osiołka do pracy na planie filmowym? Czy przypomina tresowania psa? Okazuje się, że istnieje pewne podobieństwo. Marek Russ wyjaśnia, że w obu przypadkach istotne jest zdobycie zaufania zwierzęcia. - Oczywiście pojawia się marcheweczka, smakołyki, nagrody, głaskanie. (...) Zwierzę musi nabrać zaufania i chcieć pracować oraz nawiązać ze mną kontakt - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".

Ekspert dodaje w rozmowie z Romanem Czejarkiem, że proces zdobywania zaufania może zająć trochę czasu. Tak było choćby w przypadku Oli, która wcześniej nie występowała w filmach. - Do pierwszych zajęć przygotowywaliśmy ją około pół roku. Musieliśmy ją socjalizować; bała się każdego samochodu, ludzi. Do tej pory chodziła tylko po łące, więc musiała się do tego przyzwyczaić - słyszymy.


POSŁUCHAJ

09:07

Jak przygotować zwierzęta do pracy na planie filmowym? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Joanna Sławińska

Gość: Marek Russ (profesjonalny trener zwierząt domowych)

Data emisji: 10.02.2023

Godziny emisji: 10.42, 11.15

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.