Jedynka szturmuje Skrzyczne, czyli "Z głową w górach" w Szczyrku

Data publikacji: 11.02.2023 13:00
Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 13:37
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Maciej Walecki i Sława Bieńczycka w Szczyrku
Maciej Walecki i Sława Bieńczycka w Szczyrku, Autor - PR
Szczyrk, Beskid Śląski, a nad nami Skrzyczne i Centralny Ośrodek Sportu. To właśnie stąd nadawało studio plenerowe Jedynki w ramach akcji "Z głową w górach". - Szczyrk powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, ale niektórzy się spierają, że jeszcze wcześniej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia góral beskidzki Mateusz Kurowski.
  • Podczas tegorocznych ferii zimowych dziennikarze Polskiego Radia odwiedzają popularne, górskie miejscowości.
  • Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia.
  • Reporterzy odwiedzili już: Zakopane, Karpacz, Zieleniec oraz Krynicę-Zdrój, w ten weekend byli w Szczyrku, a przed nimi jeszcze wyprawy do Czarnej Góry i Ustrzyk Dolnych.

Tomasz Laszczak, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich przyznał w audycji, że "znani sportowcy regularnie odwiedzają Szczyrk". - Nie tylko alpejczycy, którzy tutaj przygotowują się do startów, ale również sportowcy z innych dyscyplin wykorzystują nasz ośrodek narciarski, żeby zrobić przygotowanie kondycyjne czy trochę zrelaksować się od normalnego trybu przygotowawczego. Gościmy sportowców praktycznie ze wszystkich dyscyplin - stwierdził.

- Mamy ośrodek całoroczny, więc i zimą i latem można skorzystać z naszych atrakcji (…). Mamy bardzo bogatą bazę, w tym hale sportowe, korty tenisowe, skocznie narciarskie, czy stadion lekkoatletyczny - dodał.

W Szczyrku znajduje się 14 kilometrów tras zjazdowych dla narciarzy. - Jest tutaj jedyna w Polsce trasa, która posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej do Supergiganta. Stąd zawsze z nadzieją patrzymy na to, że uda się pogodzić trochę turystykę i sport wyczynowy, żebyśmy mieli nasze małe, polskie Davos. Jak pogodzić interesy sportowców z interesami turystów? Jest takie magiczne słowo "inwestycje". Trzeba zrobić więcej tras, żeby turyści mieli trasy dopasowane do swoich potrzeb, a sportowcy wyczynowi do swoich. Mamy projekt na reaktywację damskiej trasy FIS-owej, która byłaby idealnym obiektem do trenowania dla klubów - komentował Jan Winkiel, sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego.

Na samym szczycie Beskidów

Z najwyższego szczytu Beskidów, którym jest Skrzyczne, widoki są naprawdę fantastyczne. Można stamtąd zobaczyć m.in. panoramę Tatr. To właśnie tam, na wysokość 1257 metrów nad poziomem morza, dojechał Maciej Walecki, który w dyżurce spotkał się z Grzegorzem Michałkiem, instruktorem Grupy Beskidzkiej GOPR, aby porozmawiać na temat bezpieczeństwa w górach.

- Bardzo ważna dla ratowników jest aplikacja Ratunek. Jeśli otrzymujemy sygnał z tej aplikacji, widzimy dokładnie, gdzie państwo jesteście (…). Pamiętajmy o tym, żeby orientować się, gdzie jeździmy - wyjaśniał Grzegorz Michałek.

Górale nie tylko z Podhala

Kiedy mówimy o góralach, to wszyscy myślą o tych z Podhala. A to błąd, ponieważ grup góralskich w naszym kraju jest sporo. - Ze dwadzieścia. Tylko dookoła Beskidów jest kilka, bo już za miedzą mamy górali Beskidu Śląskiego, czyli Śląsk Cieszyński, a w Szczyrku "podpadamy" pod górali małopolskich. Słychać po gwarze, że mamy mazurzenie i inne takie sprawy - opowiadał Mateusz Kurowski, góral beskidzki i przedstawiciel Biura Promocji w Urzędzie Miejskim.

Szczyrk, jako miasto, obchodzi w tym roku 50. urodziny, ale na mapach pojawił się już dużo wcześniej. - Nawet mamy w naszym logo datę 1630. To jest moment, kiedy pierwszy raz odnaleziono słowo pisane o Szczyrku, które było w spisie powszechnym właśnie z tego roku. Gadają, że Szczyrk powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, ale niektórzy się spierają, że jeszcze wcześniej - kontynuował nasz gość.

Muzeum Górskie w Szczyrku

Będąc w Szczyrku, warto odwiedzić Muzeum Górskie. Powstało ono w budynku, na którym znajdują się trybuny amfiteatru Skalite, w sąsiedztwie skoczni Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków oraz spacerowego deptaku nad Żylicą. Zgromadzone w nim eksponaty opowiadają o historii turystyki i sportu na terenie Beskidów oraz dziejach kultury ludowej regionu.

- Udało się nam zebrać kolekcję głównie nart biegowych, zjazdowych i skokowych. Największa kolekcja to jednak narty skokowe, właściwie mamy egzemplarze od pierwszych igrzysk olimpijskich, czyli od Chamonix w 1924 roku aż do Pekinu. Nart mamy około 130, a wystawionych jest około 80 ze względu na to, że pomieszczenie jest dość małe (…). Mamy też piękne stroje olimpijskie, numery olimpijskie i wszystko co związane ze skokami. Musimy się pochwalić, że to jest najlepsze muzeum skoków w Polsce - powiedział Krzysztof Nikiel, były skoczek, pracujący w Szkole Mistrzostwa Sportowego, pasjonat i zbieracz nart.

"Szczyrk bez barier"

Dominika Kasińska to szczyrkowianka i ambasadorka akcji "Szczyrk bez barier", a później "Beskidy bez barier", czyli cyklu rajdów górskich dla osób z niepełnosprawnościami. - Wychodziliśmy z osobami niepełnosprawnymi w góry. Integrowaliśmy się i wspinaliśmy. To jest im potrzebne - mówiła o akcji laureatka konkursu "Lady D. Województwa Śląskiego im. Krystyny Bochenek".

- Cały czas utwierdzaliśmy Dominikę w przekonaniu, że wiele może, ma duże możliwości i że bardzo w nią wierzymy - dodała Anna Kasińska, mama Dominiki.

POSŁUCHAJ

41:07

Jedynka szturmuje Skrzyczne, czyli "Z głową w górach” w Szczyrk". Cz. 1 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)


POSŁUCHAJ

38:14

Jedynka szturmuje Skrzyczne, czyli "Z głową w górach” w Szczyrk". Cz. 2 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)


POSŁUCHAJ

41:27

Jedynka szturmuje Skrzyczne, czyli "Z głową w górach” w Szczyrk". Cz. 3 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Tomasz Laszczak (dyrektor COS-OPO), Mateusz Kurowski (góral beskidzki, Biuro Promocji w Urzędzie Miejskim), Grzegorz Michałek (instruktor Grupy Beskidzkiej GOPR), Jan Winkiel (sekretarz PZN), Krzysztof Nikiel (były skoczek, pracujący w Szkole Mistrzostwa Sportowego, pasjonat i zbieracz nart), Dominika Kasińska (szczyrkowianka i ambasadorka akcji "Szczyrk bez barier"), Anna Kasińska (mama Dominiki)

Data emisji: 11.02.2023 

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS/KD

Akcja "Z głową w górach" to wizyty dziennikarzy Polskiego Radia w popularnych górskich kurortach. Zapraszamy do Szczyrku! Akcja "Z głową w górach" to wizyty dziennikarzy Polskiego Radia w popularnych górskich kurortach
Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.