"Prawdziwa miłość angażuje całego człowieka". Kiedy jest najbardziej trwała?

Data publikacji: 12.02.2023 17:10
Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 17:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Cierpienie często okazuje się prawdziwym sprawdzianem siły naszej miłości
Cierpienie często okazuje się prawdziwym sprawdzianem siły naszej miłości, Autor - NDAB Creativity/shutterstock
Dziś w dobie wojny miłość jest czymś, co może ratować istotę człowieczeństwa. To właśnie na miłości zbudowano podstawy świata. - Miłość jest źródłem naszych najgłębszych i najpiękniejszych przeżyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk, filozof i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy jednocześnie może sprawiać cierpienie?

Ks. prof. Andrzej Kobyliński zwraca uwagę, że "miłość ze swej istoty jest czymś duchowym, humanistycznym i także czymś religijnym". - W chrześcijaństwie mamy określenie Boga w ten sposób, że rozumiemy istotę boskości jako miłość. "Bóg jest miłością" to jest jedno z najważniejszych zdań Nowego Testamentu - wyjaśnia duchowny.

- Czasami używa się wyrażenia, w języku potocznym, które jest fałszywe i mówi, że miłość jest ślepa i czasem jest uczuciem, które kieruje się nie wiadomo jakimi racjami czy motywami. To jest nonsens. Jeżeli mamy miłość prawdziwą, autentyczną i dojrzałą, to nie może ona być tylko uczuciem, ale musi angażować całego człowieka, tj. wszystkie wymiary naszej osobowości. Tylko takie miłości są trwałe, gdy chodzi o nasze wzajemne relacje, małżeństwo czy rodzinę - tłumaczy nasz rozmówca.

Miłość i cierpienie

Ks. prof. Andrzej Kobyliński zaznacza, że "miłość jest źródłem naszych najgłębszych i najpiękniejszych przeżyć, ale z drugiej strony przeżywanie miłości może się łączyć także z ogromnym bólem i cierpieniem".

- Cierpienie łączy się z miłością, ponieważ im głębiej kochamy, tym ta przestrzeń naszych doświadczeń emocjonalnych jest większa. W związku z tym również nasze doświadczenie cierpienia będzie głębsze niż innych osób - twierdzi.

POSŁUCHAJ

35:58

"Prawdziwa miłość angażuje całego człowieka". Kiedy jest najbardziej trwała? (Jedynka/W otwarte karty)

Miłość bo bliskich

Naprawdę wiele wzruszenia sprawia widok rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi. - To są często bardzo przejmujące obrazy, kiedy widać autentyczną miłość ze strony rodziców do dziecka, które jest niepełnosprawne. To duża próba miłości i trzeba bardzo taką miłość docenić. Tak samo jak miłość osób dorosłych, które przez miesiące czy lata opiekują się swoimi dziadkami czy rodzicami, którzy są niedołężni – mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- Jest to głębia miłości i sprawdzian, jak wielką siłę może mieć miłość w naszych rodzinach - dodaje.

Czytaj także:

Audycja: W otwarte karty

Gośćks. prof. Andrzej Kobyliński (etyk, filozof i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 15.07

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.