Grzegorz Kubalski zwraca uwagę, że pieniądze z KPO trafią m.in. do samorządów. - Będą to przede wszystkim środki na tworzenie usług cyfrowych, także e-usług. W drugiej kolejności będą przeznaczone na edukację i jej postęp technologiczny - wyjaśnia.
- Samorządy skorzystają również na trzecim filarze, przewidzianym w ramach KPO. Mianowicie na likwidacji "białych plam". Jednak tutaj w dużej mierze będziemy mieli do czynienia z działaniem ze strony poszczególnych podmiotów gospodarczych, które po prostu będą usuwać te "białe plamy" - dodaje.
Będzie jak w banku?
Jakiego rodzaju e-usług możemy się spodziewać? - Jeżeli w chwili obecnej chcemy załatwić sprawę w banku, to rzadko kiedy idziemy do oddziału, bo większość rzeczy jesteśmy w stanie rozwiązać poprzez odpowiedni portal internetowy czy dostęp za pomocą smartfona - tłumaczy Grzegorz Kubalski.
- Natomiast jeżeli mówimy o styku z administracją, tak centralną, jak i samorządową, to tutaj dostatecznie często musimy pojawiać się w urzędzie. E-usługi sprawią, że te wszystkie rzeczy, które są dla nas istotne, bo dotykają bezpośrednio naszego życia, będziemy w stanie załatwić szybko, wygodnie i ze swojego domu za pomocą internetu - kontynuuje.
Pieniądze na cyberbezpieczeństwo
Pieniądze z KPO zostaną również przeznaczone na cyberbezpieczeństwo.
- W pierwszej kolejności środki idą na stworzenie odpowiednich mechanizmów cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym i kaskadowanie w dół, w tym także poprzez wsparcie i stworzone centra. Także w tym zakresie samorządy będą w stanie z nich skorzystać - mówi Grzegorz Kubalski.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Rozmawiał: Błażej Prośniewski
Gość: Grzegorz Kubalski (Związek Powiatów Polskich)
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 8.41
DS
Nowoczesna administracja samorządowa. Jak e-usługi zmienią urzędy? - Jedynka - polskieradio.pl