"Nie muszę otwierać fabryki o szóstej rano". Poznakowski o życiu na mazowieckiej wsi

Data publikacji: 05.03.2023 12:45
Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 13:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ryszard Poznakowski przez wiele lat był sołtysem Magnuszewa Dużego
Ryszard Poznakowski przez wiele lat był sołtysem Magnuszewa Dużego, Autor - PAP/Marcin Bielecki
- Nie brakuje mi atrakcji wielkiego miasta. Mam aż nadto atrakcji cichej, mazowieckiej wsi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Poznakowski, twórca licznych przebojów gwiazd polskiej estrady, ale i wieloletni… sołtys Magnuszewa Dużego. Czy Warszawa stała się dla niego mniej ważna niż jeszcze kiedyś?
  • Ryszard Poznakowski przez lata dał się poznać jako znakomity reżyser dźwięku, kompozytor i kierownik muzyczny w teatrach.
  • Znamy go także z przebojów Trubadurów, Andrzeja Zauchy, Alicji Majewskiej, Wojciecha Gąssowskiego, Czerwono-Czarnych, Andrzeja Dąbrowskiego i wielu innych gwiazd polskiej estrady.
  • Jego sąsiedzi znają go również bardzo dobrze jako wieloletniego, aktywnego sołtysa.

- Przez dwie kadencje miałem przyjemność być sołtysem wsi Magnuszew Duży położonej w powiecie Maków Mazowiecki i województwie mazowieckim. Po dwóch kadencjach stwierdziłem, że skoro nasza konstytucja nie przewiduje trzeciej kadencji prezydenta, to ja nie chciałem być gorszy i zrezygnowałem z sołtysowania po dwóch kadencjach - opowiada Ryszard Poznakowski.

Artysta zaznacza jednak, że mieszkańcy wsi "nie dali" mu spokoju. - Wybrali jednogłośnie sołtysem moją żonę. Wójt stwierdził, że "urząd sołtysa w Magnuszewie Dużym jest dziedziczny: był Poznakowski, teraz jego żona, potem będzie córka, a na końcu wnuczka" - wspomina.

Rozwiązywał konflikty

Jak Ryszard Poznakowski wspomina sprawowanie mandatu sołtysa? - Zdziwiłem się, że sołtysowanie nie zajmowało mi wiele czasu - odpowiada.

- Zostałem wybrany w wyniku podziału wsi, bo jak w każdej społeczności, zawsze jesteśmy "my" i "oni". Społeczności dzielą się na obozy i jak to zwykle bywa, istnieją zadrażnienia, konflikty, a niektóre z nich ciągną się przez parę pokoleń. Emerytowana nauczycielka wpadła na pomysł, żeby zaproponować mi sołtysowanie i w ten sposób obie strony były wygrane, a konflikty wygaszały się same - wyjaśnia Ryszard Poznakowski.

Gość Jedynki przyznaje, że mieszkańcy z jego wsi, to uczciwi, pracowici ludzie. Zwraca też uwagę, że takich prawdziwych rolników w Magnuszewie Dużym, jest już tylko czterech. - Reszta to pracownicy imający się głównie rzemiostw budowlanych, związanych z budownictwem i mechanizacją rolnictwa - zauważa.

W stolicy bywa

Ryszard Poznakowski nie ukrywa, że spokój, cisza i walory przyrodnicze wsi rekompensują mu niedogodności związane z dojazdem do dużego miasta. Czy Magnuszew Duży stał się dla niego ważniejszy niż Warszawa?

- Warszawa stała się mniej ważna w sensie spędzania czasu, natomiast jest najważniejsza w sensie zawodowym, bo tutaj koncentruje się życie artystyczne i to tu znajdują się te wszystkie centralne instytucje. Jestem bardzo mocno związany ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, gdzie udzielam się w dalszym ciągu. Jestem też przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych. W związku z tym bywam w stolicy, ale nie muszę codziennie, ani nie muszę, jak to się mówi, otwierać fabryki o szóstej rano - mówi.

Ryszard Poznakowski zdradza, że obecnie nie brak mu atrakcji wielkiego miasta. Tych ma aż nadto na cichej, mazowieckiej wsi.

POSŁUCHAJ

22:33

"Nie muszę otwierać fabryki o szóstej rano". Poznakowski o życiu na mazowieckiej wsi (Jedynka/Czas pogody)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Małgorzata Raducha

Gość: Ryszard Poznakowski (reżyser dźwięku, kompozytor, kierownik muzyczny w teatrach, były sołtys)

Data emisji: 5.03.2023

Godzina emisji: 10.18

DS/gs

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.