Zorza polarna to niezwykle widowiskowe zjawisko możliwe do zaobserwowania głównie w pobliżu biegunów. W obecnym czasie świetlny spektakl widoczny bywa i w innych regionach Ziemi, także w Polsce.
Aktywne Słońce
Wszystko przez to, że Słońce jest aktualnie w okresie swojej zwiększonej aktywności i widoczne są na nim tzw. plamy słoneczne.
- Cały mechanizm polega na tym, że w tych plamach słonecznych, a konkretnie w polu magnetycznym Słońca, akumulowania jest energia i gdy ona jest wyzwalana, to leci w naszym kierunku strumień cząstek - wyjaśnia dr Kamil Deresz. - Jeżeli strzeli odpowiednio w stronę Ziemi, to ziemskie pole magnetyczne chroni nas właśnie przed promieniowaniem Słońca. Cząstki elementarne wchodzą w ziemską atmosferę i spływają tak jakby po takiej ślizgawce w stronę biegunów magnetycznych Ziemi - dodaje.
W ten sposób pochodzące ze Słońca cząstki elementarne zderzają się z cząstkami atmosfery ziemskiej, które zaczynają świecić wskutek wyzwolonej energii.
Biegun magnetyczny coraz bliżej Polski
Kolor zorzy polarnej zależy od tego, jakie pierwiastki zostały pobudzone. - Jeżeli to jest np. tlen na wysokości 100 do 300 kilometrów, to to jest zielone. Jeżeli z kolei na większej wysokości, to jest czerwone, jeżeli to jest wodór lub hel, to jest to kolor niebieski lub nawet fioletowy - tłumaczy dr Kamil Deresz.
- Dobra wiadomość dla nas, dla Polski, dla na naszej szerokości geograficznej jest taka, że z różnych powodów, nie do końca jeszcze ustalonych naukowo, biegun magnetyczny przesuwa się w naszą stronę coraz szybciej - podkreśla ekspert. Jak dodaje, szybkość ta wynosi kilkanaście kilometrów rocznie. To dlatego zorza polarna widoczna będzie u nas coraz częściej.
Ekspert wyjaśnia, że okres zwiększonej aktywności Słońca będzie trwał jeszcze ok. dwóch lat, po czym stopniowo będzie wygasał. Taka zwiększona aktywność słoneczna rozpoczyna się co około 11 lat.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: dr Kamil Deresz (astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie)
Data emisji: 9.03.2023
Godzina emisji: 11.14
mgc
Zorza polarna - duże szanse, by zobaczyć ją w Polsce - Jedynka - polskieradio.pl