Muzeoterapia - muzea, które leczą

Data publikacji: 23.03.2023 14:00
Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 14:32
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Muzeoterapia to stosunkowo nowa metoda terapii sztuką osób zmagających się z rozmaitymi cywilizacyjnymi dolegliwościami
Muzeoterapia to stosunkowo nowa metoda terapii sztuką osób zmagających się z rozmaitymi cywilizacyjnymi dolegliwościami, Autor - Shutterstock/New Africa
- Muzea opowiadają nam o życiu, opowiadają nam o przeszłości, opowiadają nam o ludziach, opowiadają nam o trudnych momentach w historii. Ta narracja muzealna jest swego rodzaju kierunkowskazem, można by powiedzieć też zwierciadłem - mówi prof. Robert Kotowski, historyk, wykładowca UW, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prekursor muzeoterapii w Polsce.

Już w starożytności ludzie dostrzegali terapeutyczną moc sztuki - a muzyce, teatrowi, tańcowi, poezji przypisywano moc poprawy samopoczucia. Dziś terapia przez sztukę nazywana jest arteterapią, a jedną z jej odmian jest mało rozpowszechniona jeszcze muzeoterapia.

- Składają się na nią trzy elementy: przestrzeń muzealna, obiekt muzealny i narracja muzealna. Wszystkie te trzy elementy pomagają w osiągnięciu pewnego dobrostanu - wyjaśnia prof. Robert Kotowski.

Muzeum kojarzy się z bezpieczeństwem

Jak podkreśla, sama przestrzeń muzealna ma kilka cech, które decydują o jej terapeutycznej roli. - Przede wszystkim to jest miejsce, do którego wychodzimy, to jest miejsce interakcji pomiędzy gośćmi a pracownikami muzeum, wreszcie pomiędzy zwiedzającym a dziełem sztuki, czyli artystą. Jest to też miejsce, które kojarzy nam się z bezpieczeństwem. Muzeum w swoim założeniu ma zabezpieczać zbiory i dbać o nie - wyjaśnia ekspert.

Jak dodaje, przestrzeń muzeum pozwala też na oderwanie się od rzeczywistości, pozostawienie swoich problemów poza murami instytucji.

Czy sztuka obniża cukier?

Muzeoterapia nie może być jedyną formą terapii, stanowi jednak silne wsparcie dla tradycyjnych metod leczenia i to nie tylko dolegliwości natury psychicznej.

- Naukowcy w Kanadzie i Wielkiej Brytanii dowiedli, że także w schorzeniach somatycznych może być pomocna, ponieważ były prowadzone badania biochemiczne dotyczące poziomu serotoniny, kortyzolu, ciśnienia krwi, poziomu cukru. No i właśnie ten kontakt ze sztuką w przestrzeni muzealnej spowodował, że wyniki badań rzeczywiście się poprawiały - zapewnił prof. Robert Kotowski.

POSŁUCHAJ

07:29

Prof. Robert Kotowski o muzeoterapii (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: prof. Robert Kotowski (historyk, wykładowca UW, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach)

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 11.19

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.