Osoby te, w interakcji, prezentują rozmaite gesty i nadają im znaczenie. Gość "Czterech pór roku" przypomina, że zwłaszcza pod koniec lat 90. XX wieku panowała moda na szkolenia dotyczące komunikacji pozawerbalnej. - Powstała na przykład cała paleta różnego rodzaju kategorii uścisków, które miałyby świadczyć na przykład, jak bardzo zdecydowany jest nasz klient czy rozmówca - zauważa.
Jedna z teorii mówi, że z partnerską rozmową mamy do czynienia wówczas, gdy nadgarstki osób zaangażowanych w rozmowę są równe względem siebie. - Wystarczy leciutko przyciągnąć dłoń naszego rozmówcy do siebie. Natychmiast jego nadgarstek się prostuje - radzi ekspert. Równie ważna w komunikacji z drugim człowiekiem bywa mimika.
YouTube/Centrum Nauki Kopernik
Czy gestykulację da się opanować?
Dr Tomasz Marcysiak, powołując się na swoje doświadczenia z przeprowadzania egzaminów dyplomowych, wspomina studentów i absolwentów, którzy nie potrafili poradzić sobie ze stresem. - Oczywiście mamy cały szereg instytucji, które pomagają nam w zapanowaniu nad tymi gestami. Są one niezwykle ważną częścią komunikacji, chociaż akurat w sytuacji egzaminu zupełnie nieznaczącą - przyznaje.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Tomasz Marcysiak (socjolog)
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 9.36
kh/mg
Poza słowami. Co mówią nasze gesty, mimika, spojrzenie? - Jedynka - polskieradio.pl