Zwierzęta na drogach. Gdzie się pojawiają i jak uniknąć zderzenia?

Data publikacji: 31.03.2023 17:10
Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 20:04
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W "Bezpiecznej Jedynce" przypomnimy kierowcom, że wiosna (i jesień) to czas, kiedy zwierzęta leśne często przechodzą przez drogi
W "Bezpiecznej Jedynce" przypomnimy kierowcom, że wiosna (i jesień) to czas, kiedy zwierzęta leśne często przechodzą przez drogi, Autor - Shutterstock/Karel Smilek
Wiosną, wraz ze wzmożonym ruchem zwierząt, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w okolicach lasów. Jak uniknąć zderzeń z dzikimi zwierzętami i gdzie ich wypatrywać? 

Korytarze ekologiczne 

Jak podkreśla Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych, najczęściej do kolizji z udziałem dzikich zwierząt dochodzi na drogach publicznych przecinających obszary leśne. - Kolizje dotyczą przeważnie zwierząt z rodziny jeleniowatych, takich jak sarny, jelenie, daniele, ale są to też drobne zwierzęta, m.in. lisy, dziki, zające, wiewiórki czy jeże. W miejscach, gdzie zaobserwowano wzmożony ruch zwierzyny, zawsze stoją znaki ostrzegawcze, informujące, że na drodze można spodziewać się zagrożenia - dodaje gość Jedynki. 

W celu zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków do przemieszczania się tworzy się korytarze ekologiczne, które dają możliwość schronienia i dostęp do pokarmu. - Są one związane z miejscami największej aktywności zwierząt. Nie wszędzie da się budować korytarze na trasach szybkiego ruchu, natomiast na drogach gminnych czy powiatowych, gdzie ruch jest niewielki, takich korytarzy nie ma - wyjaśnia Michał Gzowski. - W pozostałych miejscach, gdzie występuje duży ruch zwierzyny, ustawiane są znaki ostrzegawcze - tłumaczy ekspert. 

"Zachowania zwierząt nie da się przewidzieć" 

Dzikie zwierzę, w przypadku, kiedy zostanie oślepione światłami samochodu, może zareagować różnie. - Zachowania zwierząt wybiegających na jezdnię nie da się przewidzieć. Mogą się nagle zatrzymać na środku drogi lub wbiec z pełnym impetem wprost pod jadący samochód - zaznacza Michał Gzowski. - W światłach lamp dzika zwierzyna zazwyczaj zastyga w bezruchu i musi minąć długa chwila, by zwierzę zeszło z drogi. Najbezpieczniej wtedy zatrzymać się w dużej odległości i poczekać chwilę, a zwierzę się oddali - radzi. 

Kolizje ze zwierzętami 

Nadinspektor Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji instruuje, jaka technikę jazdy stosować w obszarze, gdzie zwierzęta wychodzą na drogę. - Przede wszystkim należy zachować spokój. Kiedy dojdzie już do zderzenia, kierowca zawsze jest zobowiązany do zatrzymania się i sprawdzenia, w jakim stanie jest potrącona zwierzyna - podkreśla. - O zdarzeniu należy poinformować odpowiednie służby: policję, straż miejską lub nadleśnictwo. Nie próbujmy na własną rękę pomóc rannemu zwierzęciu, nie dotykajmy go, nie próbujmy go przewozić. Może ono zachować się bardzo agresywnie i zrobić nam krzywdę lub np. może być chore na wściekliznę - przestrzega funkcjonariusz. 

- Powinniśmy pamiętać o tym, szczególnie w miejscach, gdzie są znaki informacyjne, że takie zwierzęta mogą się pojawić, i wtedy powinniśmy zwolnić oraz uważnie obserwować drogę i otoczenie - dodaje Robert Opas. 

Ćwiczenie manewrów 

Jeżeli jedziemy z mniejszą prędkością, ponieważ spodziewamy się takiej sytuacji, w której na jezdnię może wtargnąć zwierzę, powinniśmy szybko reagować, najlepiej bezpiecznie je ominąć. Jednak taki manewr wymaga doskonalenia swoich umiejętności "za kółkiem". - Szkolenie na pewno podnosi kwalifikacje kierowcy. Powinno być powtarzane dlatego, że odbyte kilkanaście lat temu, nie oznacza, że dane umiejętności w nas pozostały - mówi Ryszard Górski, instruktor doskonalenia jazdy. - Szkolenia w ekstremalnych warunkach, m.in. na płycie poślizgowej, są przydatne dlatego, że podczas takiej jazdy kształtujemy swoje odruchy, poznajemy swoje nawyki, szybkość reakcji - wylicza. 

Odszkodowanie za kolizję ze zwierzęciem 

- Uzyskanie odszkodowania w przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym może zależeć od wielu czynników. Tutaj wskazanie winnego nie zawsze będzie proste. Podstawową sprawą jest oznakowanie drogi, na której doszło do zdarzenia - wyjaśnia Łukasz Kulisiewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Umieszczony przy drodze znak oznaczony symbolem A-18b wskazuje kierowcy, że możemy się spodziewać pojawienia się dzikiego zwierzęcia. Znak ten obliguje nas do zachowania szczególnej ostrożności i do zredukowania prędkości, z jaką się poruszamy, ponieważ na odcinku obowiązywania tego znaku może wystąpić sytuacja, w której pojawi nam się dzikie leśne zwierzę - dodaje. 

Czytaj także:

POSŁUCHAJ

11:07

Zwierzęta na drogach. Gdzie się pojawiają i jak uniknąć zderzenia? (Bezpieczna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz, Izabela Kostyszyn 

Goście: Michał Gzowski (rzecznik Lasów Państwowych), nadinspektor Robert Opas (Komenda Główna Policji), Ryszard Górski (instruktor doskonalenia jazdy), Łukasz Kulisiewicz (Polska Izba Ubezpieczeń)

Data emisji: 31.03.2023

Godzina emisji: 17.10

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.