Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z końca XIV wieku. Nie ma jednak pewności, czy nazwa miejscowości faktycznie jest związana ze świętami wielkanocnymi. - Można domniemywać, że istnieje taki związek. Niedaleki ośrodek miechowski był wówczas miastem Bożogrobców, którzy czcili te święta jako główne uroczystości roku liturgicznego - wyjaśnia Marcin Florek z Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Wśród mieszkańców pojawia się również inna geneza nazwy wsi. - Moja babcia opowiadała mi, że podczas wojny miał miejsce najazd. Później tych żołnierzy zastała Wielkanoc. Jak jest naprawdę, nikt jednak nie wie - opowiada rozmówca Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej.
Czytaj także:
Bogata historia
Choć Wielkanoc jest niewielka, to może pochwalić się ciekawą i bogatą historią. Już w XVI wieku pojawili się tam luteranie, a z miejscowością związane są również losy Maurycego Beniowskiego - postaci rozsławionej za sprawą utworu Juliusza Słowackiego. - Wziął on ślub właśnie w tym zborze ariańskim. (...) Na pewno i utwór Słowackiego, i historia Beniowskiego są bardzo ciekawe i związane z Wielkanocą - tłumaczy Marcin Florek.
Miejscowość obecnie zmaga się z problemem natury demograficznej: wśród 194 mieszkańców znajduje się 36 kawalerów i zaledwie 5 panien. - Chciałbym zaapelować do pań, aby przyjeżdżały do nas i poznawały tych chłopaków. Są wspaniali, tylko że się wstydzą - mówi Tadeusz Szymborski, sołtys wsi Wielkanoc.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych, Krzysztof Świątek
Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 6.04.2023 r.
Godzina emisji: 6.40
qch
Małopolska Wielkanoc - wieś z ciekawą historią i problemem demograficznym - Jedynka - polskieradio.pl