Testament warto sporządzić wtedy, gdy chcemy uregulować sprawę dziedziczenia inaczej, niż wynika to z ustawy.
- Przykładowo jeden syn już został wyposażony, bo otrzymał darowiznę mieszkania za życia, a drugi jeszcze nie został. Chcielibyśmy, żeby odziedziczył nasz dom po śmierci - wtedy możemy taki testament sporządzić - wyjaśnia mec. Eliza Kuna.
U notariusza czy pisemnie?
Testament można sporządzić na trzy sposoby - notarialny, pisemny lub ustny. Jak przekonuje ekspertka, najbezpieczniej jest sporządzić go u notariusza.
- Jeżeli chodzi o tę najbezpieczniejszą formę, ja zawsze uważam, że testament notarialny jest najmniej wątpliwy. Po pierwsze notariusz ma możliwości zweryfikowania poprawności formalnej, po drugie widzi on, w jakim stanie jest testator, czy nie ma demencji lub choroby Alzheimera - tłumaczy mec. Eliza Kuna.
Takie potwierdzenie przydaje się, gdy po śmierci spadkodawcy spadkobiercy próbują taki testament zakwestionować, twierdząc, że dana osoba nie była w pełni sprawna umysłowo. - Wtedy zakwestionowanie takiego testamentu jest bardzo trudne - mówi prawniczka.
Czytaj także:
Z kamerą w kancelarii
Jak podkreśla, od lat toczy się spór pomiędzy środowiskiem prawników a ustawodawcą, czy wprowadzić obowiązek nagrywania czynności notarialnych.
- Ja uważam, że jest to bardzo potrzebne, żeby po prostu każdy notariusz przy akcie notarialnym miał kamery - stwierdza. - I to by rozwiewało 99 proc. wątpliwości, dlatego że jeśli ten spór o testament jest po latach, to notariusz ma prawo nie pamiętać szczegółów danej czynności, szczególnie jeżeli była ona jednorazowa - wyjaśnia.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: mec. Eliza Kuna
Data emisji: 14.04.2023
Godzina emisji: 11.15
mgc