Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, słynąca nie tylko ze znakomitych wnętrz mieszkalnych, ale też z niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. "To miejsce wprost wymarzone do celebrowania Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków" - zwraca uwagę Jakub Domoradzki. Święto organizowane jest przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.
Polska przoduje w zakresie ratowania dziedzictwa
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska, podkreśla, że tego dnia szczególną uwagę zwraca się na służby konserwatorskie, właścicieli oraz społeczną opiekę. - Na wszystkie osoby, które są zaangażowane w tę codzienną, czasem trudną dbałość o dziedzictwo kulturowe, o zabytki i obszary zabytkowe - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Dodaje, że Polska podczas II wojny światowej utraciła ogromne zbiory.
Wiemy o ponad 500 tys. dzieł sztuki zaginionych i zrabowanych z kolekcji państwowych oraz prywatnych. - To też niezliczona liczba miast, miasteczek, obiektów, które zostały zniszczone. Wiele z nich rozebrano po wojnie, z uwagi na to, że nie nadawały się już do zagospodarowania - przypomina dr hab. Zalasińska. Te doświadczenia sprawiły, że Polska od zakończenia II wojny światowej jest jednym z krajów najaktywniej włączających się w ratowanie dziedzictwa.
Dlaczego Łańcut?
Główne obchody odbyły się na zamku w Łańcucie. - Mija dziesięć lat od wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO drewnianych cerkwi z obszaru Podkarpacia. Osiem obiektów po polskiej stronie, osiem po stronie ukraińskiej - zwraca uwagę gość audycji. Dodaje, że w tym roku zaproszono ukraińskich partnerów, którzy od kilkunastu miesięcy mogą liczyć na wsparcie polskiej strony w ratowaniu własnego dziedzictwa w obliczu rosyjskiej inwazji.
Po raz pierwszy zdecydowano się na kilkudniową formułę obchodów. - Stwierdziliśmy, że jeden dzień to trochę za mało, by opowiedzieć o tym ogromnym zaangażowaniu, które w ochronę zabytków się wpisuje. Jeszcze w kilku innych miastach te obchody będą się odbywać, organizowane przez nasze oddziały terenowe - spotkania, konferencje, seminaria - wylicza dr hab. Katarzyna Zalasińska.
YouTube/Muzeum-Zamek w Łańcucie
Głównym obchodom towarzyszył wernisaż wystawy "Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO".
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Materiał: Jakub Domoradzki
Goście: dr hab. Katarzyna Zalasińska (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)
Data emisji: 18.04.2023
Godzina emisji: 23.47
mat. prasowe/qch/mg