Akcja "Kolejowe ABC 2", czyli jak zachować bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych

Data publikacji: 21.04.2023 18:00
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 07:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Piknik Rodzinny zorganizowany przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC
Piknik Rodzinny zorganizowany przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC, Autor - PAP/Jacek Bednarek
W "Bezpiecznej Jedynce" przedstawiamy słuchaczom akcję "Kolejowe ABC 2" prowadzoną przez Urząd Transportu Kolejowego. To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców.

"Kolejowe ABC 2" 

- Akcja "Kolejowe ABC 2" organizowana przez Urząd Transportu Kolejowego ma na celu poprzez zabawę, edukację, kreowanie czy też wpajanie nam jak bezpiecznie zachować się na obszarze kolejowym, w pociągach, na dworcach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Trela, wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Podkreślamy, jak przyjaźnie korzystać z tego środka transportu, jakim jest kolej, ale także, co jest bardzo istotne, jak zachowywać się na przejazdach kolejowych, drogowych oraz jak bezpiecznie przechodzić przez tory - wyjaśnia. 

Jak przyznaje Marcin Trela, obecna kampania "Kolejowe ABC 2" skierowana jest nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dorosłych oraz nauczycieli. - Obserwujemy, że nie tylko nasze dzieci wymagają edukacji jak bezpiecznie zachowywać się w obszarze kolejowym, i jak bezpiecznie przekraczać przejazdy kolejowo-drogowe, ale także wymagają jej dorośli: wychowawcy, kierowcy, czyli uczestnicy ruchu drogowego - podsumowuje wiceprezes. 

źródło: sektorkolejowy/Youtube

Statystyki dotyczące wypadków

Jeżeli chodzi o infrastrukturę kolejową, w Polsce blisko 19 tysięcy kilometrów linii kolejowych, na których budowane są skrzyżowania kolejowo-drogowe, funkcjonuje prawie 13 tysięcy. 

- W ubiegłym roku w Polsce doszło do 181 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych - informuje Tomasz Frankowski, rzecznik prasowy Urzędu Transportu Kolejowego - To nadal o 181 wypadków za dużo, ale to co może cieszyć to to, że tych wypadków było mniej o 35 niż w roku 2021, czyli liczba wypadków na przejazdach na szczęście się zmniejsza. Mniej było też ofiar śmiertelnych, bo 42 osoby zginęły w wypadkach na przejazdach w ubiegłym roku, a w 2021 roku tych ofiar śmiertelnych było 48 - podkreśla. 

Jakie są najczęstsze błędy kierowców? - Między innymi ruszają, zanim rogatki w pełni się podniosą i przestanie świecić czerwone światło. W przypadku przejazdów, które mają automatyczne systemy, może dojść do takiej sytuacji, że przejechał jeden pociąg, ale z drugiego kierunku nadjeżdża drugi i jeżeli wjedziemy na przejazd, zanim rogatki w pełni się podniosą, może się zdarzyć tak, że utkniemy między nimi - ostrzega gość Jedynki. - Jeżeli zbliżamy się do przejazdu, przed którym ustawiony jest znak STOP, absolutnie powinniśmy się zatrzymać, rozejrzeć, zachować szczególną ostrożność - apeluje. 

POSŁUCHAJ

12:13

Akcja "Kolejowe ABC 2", czyli jak zachować bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

 

Edukuje Nosorożec Rogatek 

Główny bohater kampanii "Kolejowe ABC" Nosorożec Rogatek, nie dość, że ma ciekawe pomysły, edukuje, to ma jeszcze wiele do zaproponowania najmłodszym. - Do końca tej edycji kampanii będziemy prowadzić lekcje w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Uczniowie będą poznawać najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, stacjach, dworcach, zapoznawać się ze znakami drogowymi i przypominać sobie najważniejsze zasady podróżowania koleją - mówi Natalia Krapacz, zastępca dyrektora Departamentu Przewozów Pasażerskich w Urzędzie Transportu Kolejowego. - Będziemy również emitować spoty radiowe, telewizyjne, kinowe, będziemy je wyświetlać dalej w pociągach, u przewoźników kolejowych czy eksponować na billboardach i plakatach zasady bezpieczeństwa na terenach kolejowych - wyjaśnia. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Goście: Marcin Trela (wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego), Tomasz Frankowski (rzecznik prasowy Urzędu Transportu Kolejowego), Natalia Krapacz (zastępca dyrektora Departamentu Przewozów Pasażerskich w Urzędzie Transportu Kolejowego)

Data emisji: 21.04.2023

Godzina emisji: 17.10

ans

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.