Układ o nieagresji między Polską a ZSRR
Obserwatorów zdumiał fakt, że tak różne ideologicznie państwa: faszystowskie i komunistyczne, antyfaszystowskie zdecydowały się na podpisanie tego paktu o nieagresji. Fakt - 5 maja polski minister Józef Beck stanowczo odpowiedział Hitlerowi: "My w Polsce nie znamy pokoju za wszelką cenę". Kilka miesięcy później, 1 września 1939 roku, III Rzesza zaatakowała nasz kraj i doprowadziła do wybuchu II wojny światowej.
- Od strony formalnej obowiązywał w relacjach między Związkiem Sowieckim a Polską cały szereg układów, który miał gwarantować, że nie dojdzie do napaści żadnej ze stron - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk, sowietolog, autor "Dziejów Polski". - Po pierwsze obowiązywał traktat pokojowy zawarty 18 marca 1921 roku w Rydze, następnie bilateralny układ z 25 lipca 1932 roku, układ o nieagresji między Polską a ZSRR - opowiada gość Jedynki.
Pakt zawarty został na trzy lata, z możliwością przedłużenia na kolejne dwa. Jednakże już 5 maja 1934 r. przedłużony został do 31 grudnia 1945 r. - Miał on jeszcze wiele lat zapewniać spokój i gwarancje bezpieczeństwa od strony wschodniej dla Polski - dodaje prof. Andrzej Nowak.
Dojście Hitlera do władzy
W styczniu 1933 roku, po kolejnym kryzysie gabinetowym, prezydent Hindenburg desygnował Adolfa Hitlera na stanowisko kanclerza Niemiec.
- Dojście Hitlera do władzy w 1933 roku oczywiście musiało zapalić jakiś sygnał ostrzegawczy w myśleniu Stalina. Z powodu ogólnie znanych, dostępnych i ogłaszanych publicznie przez Hitlera zamiarów poszerzenia niemieckiej przestrzeni życiowej, Lebensraumu, na Wschód - podkreśla prof. Nowak. - Choć Hitler nie mówił wprost o Polsce, to - mówiąc o poszerzeniu niemieckiej przestrzeni życiowej na Wschodzie - mówił za to całkiem wprost o tym, że potrzeba zniszczyć komunizm, trzeba zniszczyć Związek Sowiecki - opowiada.
Pakt Ribbentrop-Mołotow
15 marca 1939 roku Hitler dokonał aneksji Czechosłowacji. Miesiąc później, 17 kwietnia, rozpoczęły się tajne negocjacje sowiecko-niemieckie, które doprowadziły ostatecznie do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. W poufnym protokole strony ustaliły, że ZSRR nie będzie czynić obywatelom Niemiec lub osobom pochodzenia niemieckiego zamieszkującym w strefie wpływów ZSRR żadnych przeszkód w przenosinach do Niemiec.
28 września 1939 r. podpisano niemiecko-radziecki traktat o granicach i przyjaźni, na mocy którego ZSRR odstępował Niemcom część Mazowsza i Lubelszczyzny, natomiast Rzesza godziła się na oddanie Litwy pod kontrolę Rosji.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Historia żywa
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 21.07
ans
Pakt Ribbentrop-Mołotow. Jak wpłynął na historię Polski? - Jedynka - polskieradio.pl