Joanna Węglarczyk z Polskiej Organizacji Turystycznej mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że najlepszym źródłem informacji o sprawdzonych ofertach są znajomi i rodzina, czyli tzw. poczta pantoflowa, a jeśli szukamy noclegów przez internet, trzeba koniecznie patrzeć na źródło, czyli stronę internetową, na której znaleźliśmy ofertę.
Sprawdzone źródło
- Zawsze zachęcam do zaglądania na strony Polskiej Organizacji Turystycznej. Mamy portal polska.travel, gdzie prezentujemy różne oferty. Sprawdzone, rekomendowane przez nas - podkreśla rozmówczyni Macieja Kurzajewskiego. - Mamy też portal, który jest pokłosiem projektu Polski Bon Turystyczny, gdzie znajduje się 28 tysięcy sprawdzonych, działających legalnie obiektów noclegowych i firm organizujących podróże po Polsce - dodaje.
- Każda firma oferująca tzw. wycieczki, czyli pakiety turystyczne musi posiadać wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka. Można poprosić o okazanie takiego dokumentu. Można także sprawdzić na stronie internetowej, czy tzw. biuro podróży taki wpis posiada. Z obiektami noclegowymi sprawa jest trochę trudniejsza, ale również istnieje Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich, a mniejsze obiekty muszą mieć wpis do urzędu gminy - informuje Joanna Węglarczyk.
Środki ostrożności
Aby uniknąć oszustwa, warto także sprawdzić opinie w internecie, ale należy pamiętać, że mogły zostać spreparowane. Trzeba dokładnie sprawdzić dane adresowe. Nie zaszkodzi także zadzwonić pod podany numer telefonu. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji, powinno to wzbudzić naszą czujność. Podobnie zbyt tania oferta powinna nam się wydać podejrzana.
Zaliczkę należy wpłacać na konto bankowe. Najlepiej jest poprosić o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachować całą dokumentację związaną z transakcją - potwierdzenia przelewów oraz e-maile.
Majówka w kraju czy za granicą?
Jak informuje Joanna Węglarczyk, na chwilę obecną co trzeci Polak jest zdecydowany, żeby wyjechać na majówkę. - Co piąty chce spędzić ją w kraju, co 20 planuje wyjechać za granicę, a co 10 wie, że chce wyjechać, ale jeszcze nie zdecydował dokąd. Czeka do ostatniej chwili, być może sprawdzając najnowsze prognozy pogody - podkreśla.
Czy warto czekać do ostatniej chwili? - Ofert jest na pewno mniej, ale nie mamy w tej chwili chyba aż tak dużego boomu na wyjazdy, żeby nie można było się zdecydować w ostatniej chwili. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że te oferty będą mniej atrakcyjne i będzie ich mniej - wyjaśnia rozmówczyni Macieja Kurzajewskiego.
- Mamy jeszcze jedno ciekawe zjawisko. W trakcie majówki planujemy tzw. mikrowyprawy, czyli zostajemy w domu, śpimy w domu, ale wybieramy się na krótkie, jednodniowe, wyjazdy po okolicy. Planujemy odpoczywać, zwiedzać, ale jednak na noc wracamy do domu. To trend pandemiczny czy popandemiczny, kiedy przemieszczanie się było utrudnione, i jest to coś, co z nami zostało - mówi.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Maciej Kurzajewski
Gość: Joanna Węglarczyk (Polska Organizacja Turystyczna)
Data emisji: 26.04.2023
Godziny emisji: 9.35
kh
Szukasz noclegu na majówkę? Nie daj się oszukać! - Jedynka - polskieradio.pl