Utworzone nieopodal Rzeszowa Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" to nieograniczona przestrzeń dla umysłu, dającą tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. Tutaj można eksperymentować do woli, testować, pytać, doświadczać. Mimo że placówka działa od czterech tygodni, już cieszy się sporym zainteresowaniem zwiedzających. - Witamy od czterech tygodni, ale historia projektu to jest nieskończona głębia w prehistorii - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tomasz Michalski, dyrektor Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce.
Techniki związane z lotnictwem i ruchem lotniczym
Jedną z wielu atrakcji jest wystawa "Lotnictwo", która jest podzielona na cztery strefy: początki lotnictwa, ruch lotniczy, obiekty latające i konstrukcja obiektów latających. - Jesteśmy w takim miejscu, w którym nie sposób nie mówić o tej gałęzi przemysłu, tej gałęzi naszej cywilizacji, naszej technologii - podkreśla dyrektor Centrum.
Prezentowany jest tu oryginalny, jednosilnikowy samolot, do którego zwiedzający mogą wejść i poczuć się jak pilot niewielkiej, latającej jednostki. - Jest to prawdziwy samolot, który kiedyś latał, a teraz służy nam tutaj do edukacji. Będzie można do niego wejść w sezonie letnim, będzie można usiąść nawet za sterem pilota na sterami, a w tej chwili jest on również wykorzystywany do tego, żeby pokazać, jak konstruowane są samoloty - wyjaśnia gość Jedynki. - Mamy się czym pochwalić. Chcąc zobaczyć, jak wygląda produkcja lotnicza, trzeba przemyśleć ruch lotniczy, można się dużo dowiedzieć, ale do fabryki zajmującej się produkcją lotniczą nie można wejść - podsumowuje.
Ignacy Łukasiewicz - patron PCN
Podchodzący z Podkarpacia Ignacy Łukasiewicz, godny naśladowania naukowiec, stał się patronem Podkarpackiego Centrum Nauki będącego miejscem doświadczeń oraz rozbudzania pasji do odkrywania zjawisk i procesów rządzących wszechświatem. - Ignacy Łukasiewicz związany był z centralną częścią Podkarpacia oraz przede wszystkim Południem. Oczywiście znany był wszystkim człowiek, który m.in. zapoczątkował rozwój przemysłu naftowego tutaj u nas na Podkarpaciu- mówi Tomasz Michalski.
Jak działa skaner bagażu na lotnisku?
W pogłębianiu wiedzy i przeprowadzaniu eksperymentów służy prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka.
Zwiedzający mogą sprawdzić, jak działa skaner bagażu na lotnisku. - Mamy tutaj prawdziwy skaner bagażu, który jest stosowany na lotniskach. Nie trzeba mieć własnego bagażu, mamy już przygotowany bagaż z rzeczami, które są zabronione - zaznacza Kamil Dawidowicz z Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz".
Można również prześledzić historię związaną z ruchem lotniczym, a także na chwilę stać się kontrolerem ruchu lotniczego. - Jest to gra dosyć prosta, która demonstruje zasadę, która obowiązuje kontrolerów lotu, którzy pracują na lotnisku, tzn. mają bezpiecznie sprowadzić samoloty na ziemię - wyjaśnia ekspert.
W Centrum Nauki "Łukasiewicz" można również obserwować marsjańskie łaziki. - Są one wzorowane też na tych prawdziwych, które pracują i badają dla nas inne planety, w tym właśnie czerwoną, czyli Marsa - tłumaczy Kamil Róg. - Tutaj mamy panele, którymi możemy sterować tymi łazikami, wyświetla nam się obraz z kamery, która znajduje się na pokładzie danego łazika - opisuje rozmówca Sławy Bieńczyckiej.
Fablab - miejsce wielu doświadczeń
Jedną z atrakcji jest laboratorium Fablab. - Jest to to miejsce, gdzie można wytwarzać różne rzeczy z technologii cyfrowych, ale też zwykłych ręcznych narzędzi. Mamy tutaj do czynienia m.in. z drukarką 3D oraz rożnymi elektronarzędzami oraz takimi najprostszymi rzeczami typu klucze, młotki, śrubokręty, kombinerki - tłumaczy Waldemar Kidacki. - Pierwsze warsztaty zaczęliśmy od budowy budek lęgowych dla ptaków, potem budowaliśmy hotele dla zapylaczy. W tej chwili na tapecie mamy budowę lamp imitujących wrażenie 3D, jak również laserową sztukę, czyli wszelkiego rodzaju rzeczy wycinane na laserze, np. dekoracje ścienne, dioramy etc. - wylicza.
W audycji opowiadaliśmy również o ekspozycjach poświęconych przyrodzie i tej, na której można prześledzić funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Sprawdziliśmy siłę naszego głosu, którą porównamy potem z rykiem lwa, odbyliśmy spacer na linie w okularach VR i zajrzeliśmy do monochromatycznego pokoju, by dokonać eksperymentów związanych ze światłem. Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Goście: Tomasz Michalski (dyrektor Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce), Kamil Dawidowicz, Kamil Róg, Anita Drąg-Rutkowska, Monika Stysiał, Waldemar Kidacki, Grzegorz Mosiołek (pracownicy Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce)
Data emisji: 29.04.2023
Godzina emisji: 9.00-12.00
pcn.org.pl/ans
"Jedyne takie miejsce" w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce - Jedynka - polskieradio.pl