Wpływowe kobiety epoki renesansu. Książka "Zmierzch świata rycerzy" Anny Brzezińskiej

Data publikacji: 27.04.2023 10:30
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 15:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pisarka Anna Brzezińska
Pisarka Anna Brzezińska, Autor - Albert Zawada
Anna Brzezińska w swojej książce historycznej "Zmierzch świata rycerzy" opowiada o wpływowych kobietach epoki renesansu, m.in. Lukrecji Borgii, Małgorzacie Andegaweńskiej i Izabeli Portugalskiej, ale nie tylko. - Nie piszę wyłącznie o kobietach, nie taki był zamysł. Natomiast w każdym świecie obcym potrzebujemy przewodników, a tutaj akurat tymi przewodnikami są kobiety, gdyż w pewnym sensie ich losy życiowe wyznaczają nam horyzont geograficzny tej książki - mówi autorka w Programie 1 Polskiego Radia. 

Jak podkreśla Anna Brzezińska, w książce chciała pokazać zapomniany renesans rycerzy. - Joanna d'Arc, o której też piszę, jest ewenementem. Kobieta na polu bitwy zazwyczaj nie pojawiała się w zbroi z mieczem, ale chciałam pokazać, jak ta rycerska epoka wpływała na życie kobiet. (...) One przekazywały kolejnym pokoleniom wartości, które były klasycznymi wartościami rycerskimi - mówi. 

Lukrecja Borgia - papieska córka 

Lukrecja przyszła na świat w rodzinie niezwykłej - jej ojcem był kardynał Rodrigo Borgia, późniejszy papież Aleksander VI. Matką natomiast była jego kochanka - Vanozza Cattanei. - Z całą pewnością ze strony Rodriga nie był to związek monogamiczny - opowiada gość Jedynki. - Nasza Vanozza była zwyczajną, miejską dziewczyną z Rzymu. Natomiast od momentu, kiedy zostaje kochanką papieża, zawiera seryjnie aż trzy małżeństwa. Czasy były trudne i z tego, co pamiętam, to typowe włoskie powiedzenie "nie opuszczę cię aż do śmierci" obowiązywało około siedmiu lat - stwierdza. 

okładka książki
okładka książki

Maria Burgundzka 

Jedną z głównych bohaterek książki jest Maria Burgundzka - córka księcia Karola. Po jego śmierci Burgundia była zagrożona ze strony króla Francji. Maria umarła w 1480 roku, mając zaledwie 25 lat, wskutek upadku z konia. Panowała tylko przez pięć lat. - To wystarczy, żeby wnieść Habsburgów do posagu, dać im fundament potęgi - wyjaśnia Anna Brzezińska. - Maksymilian, jej małżonek, twórca potęgi Habsburgów i przyszły cesarz, w momencie, kiedy zmierza do niej jako narzeczony, jest bez grosza. Zmierza z opóźnieniem, z braku mamony na tę podróż, więc złośliwi, zwłaszcza Francuzi, śmiali się, że przyszła małżonka musiała podsyłać mu fundusze, żeby dotarł do niej szczęśliwie - opowiada rozmówczyni Magdy Mikołajczuk. 

- Maksymilian nabył taką umiejętność wpływania na swój wizerunek przez rozmaite artefakty kultury. On się interesuje praktycznie wszystkim, popełnia traktaty regulujące wszystko, a cel jest jeden: przedstawić Habsburgów jako taki wybrany ród namaszczony, posiadający sakrę religijną do władania całym światem. Maria daje mu środki i narzędzia do tego - dodaje autorka książki. 


POSŁUCHAJ

29:00

Anna Brzezińska o książce "Zmierzch świata rycerzy" (Moje książki/Jedynka)

 

Przeszłość pokazana w przystępny sposób

Tłem dla losów bohaterek są bogato przedstawione ówczesne realia wojenne, polityczne, religijne i obyczajowe. Anna Brzezińska jest autorką powieści fantasy i książek historycznych, w których opowiada o przeszłości barwnie i w przystępny sposób.

- Chciałam pokazać, że przeszłość nie jest tylko w strojach i wnętrzach, tylko to jest świat, w którym ludzie pragnęli tego samego co my, szukali bezpieczeństwa, miłości. Chcieli dbać o swoje dzieci, chcieli władzy. I niektórzy z nich byli w stanie bardzo dużo dla tej władzy poświęcić - uważa. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Anna Brzezińska (pisarka, historyczka, autorka książki pt. ""Zmierzch świata rycerzy")

Data emisji: 26.04.2023

Godzina emisji: 23.09

ans

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.