Majówka a wypadki na drodze
Corocznie podczas długiego weekendu majowego dochodzi do wielu zdarzeń w ruchu drogowym. Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego w "Bezpiecznej Jedynce" przedstawia wyniki raportu nt. bezpieczeństwa w trakcie ostatnich pięciu majówek. Do najcięższych wypadków dochodziło z powodu spożycia alkoholu i nadmiernej prędkości. - Jednym z problemów są wypadki na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych. Na takim rodzaju dróg wykonujemy wiele niebezpiecznych manewrów i stąd bierze się duże zagrożenie - podkreśla. - 11 proc. wypadków z pięciu ostatnich majówek to były wypadki, w których brali udział kierujący pod wpływem alkoholu (...). Drugą grupą ciężkich wypadków są wypadki spowodowane nadmierną prędkością. Aż 26 wszystkich wypadków w czasie tych pierwszych dni maja to są wypadki, w których kierowcy jechali zbyt szybko - informuje gość Jedynki.
Odpoczynek przed podróżą
Doktor Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu w Akademii Pedagogiki Specjalnej, podkreśla, jak ważne jest znaczenie odpoczynku przed podróżą, także w sferze uspokojenia emocji. - Jeżeli szykujemy się do wyjazdu, to z pewnością warto byłoby jednak zadbać również o kondycję psychofizyczną - podkreśla. - Bardzo często kierowcy zapominają o tym, żeby zadbać także o siebie, o swój stan psychofizyczny, stan emocjonalny, o to, żebyśmy nie wyjeżdżali zmęczeni, oraz zapominają o tym, żeby wyciszyć pewne emocje, które niekiedy stanowią bardzo ważny czynnik wypadkogenny. Jeżeli kierują nami emocje, to funkcjonowanie poznawcze bardzo na tym cierpi, a to ono jest gwarantem bezpieczeństwa - tłumaczy ekspert.
Jak brak odpoczynku wpływa na percepcję? - Jeżeli chodzi o takie zmęczenie obwodowe, ogólne, to rzeczywiście będzie wpływało na stan fizyczny i na senność. Natomiast kwestia zmęczenia psychicznego z kolei będzie zdecydowanie częściej widoczna, np. brak uważności, jeżeli chodzi o prowadzenie pojazdu - podkreśla.
Samochód z przyczepą
Dariusz Wawrzyniak ze Stowarzyszenia Polska Grupa Caravaningowa wyjaśnia, jakim samochodem jaką przyczepę można ciągnąć i jakie są niezbędne do tego uprawnienia. - Przede wszystkim musimy zacząć od tego, co chcemy ciągnąć, co ma być na przyczepie, czy ma być to np. przyczepa kempingowa, oraz to czy mamy dostosowany do tego pojazd - zwraca uwagę. - Należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Większość kierowców ma prawo jazdy kategorii B i tu możemy prowadzić zestaw z przyczepą lekką do 750 kg - mówi Dariusz Wawrzyniak.
Nawigacje online
W "Bezpiecznej Jedynce" Katarzyna Przybylska z NaviExpert zachęca do planowania podróży przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych. - Zwracam uwagę, żeby nie jeździć na pamięć i nie bać się jechać nową trasą, zaufać nawigacji - mówi. - Kiedy raz na jakiś czas wybieramy się w dane miejsce, wtedy możemy mieć pewność (bądź jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo), że dostawca takiej nawigacji uwzględnia także nowe odcinki dróg, które pojawiają się między tymi wyjazdami, że uwzględnia tam remonty i informacje o zmianach organizacji ruchu - zaznacza.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn
Goście: Anna Zielińska (Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu), dr Ewa Odachowska-Rogalska (psycholog transportu w Akademii Pedagogiki Specjalnej), Dariusz Wawrzyniak (Stowarzyszenie Polska Grupa Caravaningowa), Katarzyna Przybylska (NaviExpert)
Data emisji: 28.04.2023
Godzina emisji: 17.10
ans
Majówka 2023. Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? - Jedynka - polskieradio.pl