Urszula Żółtowska-Tomaszewska z mikrofonem poszła tropami rękopisu Poznała ciekawych ludzi i sensacyjne historie związane z historią Hymnu i rodziny Wybickiego oraz też ludzi bardzo zaangażowanych w popularyzację wiedzy o naszym Hymnie. M.in. zapadł jej w pamięć pan Czesław Leon Skonka, ekonomista, pisarz i działacz lokalny, który opowiedział mi niezwykle ciekawe, nieznane fakty związane z Mazurkiem Dąbrowskiego.
"Dzięki takim osobom, ludziom z pasją, niezwykle ciekawych świata - my dziennikarze wchodzimy z mikrofonem w niezwykłe tematy, poznajemy niezwykle wartościowych ludzi, zaangażowanych i kochających swój kraj i jego historię" - podkreśliła autorka reportażu.
Ponadto w "Nocy z Reportażem":
"Historia w Mokobodach" - Dorota Boniecka-Górny
Historia kościoła w Mokobodach sięga XVI wieku i jest bardzo burzliwa. Pierwszy kościół spalił się od uderzenia pioruna w 1792 roku. Rok później Jan Onufry Ossoliński, starosta drohicki, poseł Sejmu Czteroletniego sprowadził do Mokobód architekta Jakuba Kubickiego, zwycięzcę konkursu królewskiego na Świątynię Opatrzności. I rozpoczęła się budowa na wzór kościoła projektowanego w ogrodzie botanicznym w Warszawie. Zachowany do dnia dzisiejszego, reprezentuje styl klasycystyczny.
Wysłuchaj także:
Tytuł reportażu: "Zaginiony rękopis"
Autorka: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 2.05.2023
Godzina emisji: 1.17
ans
Losy rękopisu Hymnu Narodowego. Reportaż [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl