Małe i średnie przedsiębiorstwa
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system oszczędzania dla osób zatrudnionych realizowany przy współpracy z pomiotami zatrudniającymi. Najwcześniej PPK pojawiły się w dużych przedsiębiorstwach, a od 2021 roku zaczęły funkcjonować w firmach zatrudniających mniej niż 20 osób.
Środki są zbierane zarówno przez pracownika (2 proc. wynagrodzenia) jak i pracodawcę (1,5 proc. wynagrodzenia). Jak wyjaśnia gość Jedynki, pracodawca zatem nie ponosi wielkich kosztów związanym z PPK. - Z perspektywy pracodawcy dodatkowy koszt związany z uczestnictwem pracownika w PPK nie jest duży. Tu mówimy o 1,5 proc. wynagrodzenia, więc jeżeli ten pracownik nie zarabia naprawdę wysokich kwot, to nie powinno mieć realnego i ekonomicznego wpływu na taki mikroprzedsiębiorstwo - wyjaśnia ekspert. - Jeżeli ktoś zatrudnia 5-6 osób na etat, to mówimy o kilkuset złotych w skali całego zakładu pracy - dodaje.
Zdaniem gościa Jedynki, pracodawcy mogą mieć różne obawy przed zapisaniem swoich pracowników do PPK. - Rozważyłbym próbę dojścia do tego, czemu pracodawca nie chce (...), być może nie ma wiedzy na ten temat i obawy, które nim kierują są niezasadne i nie mają żadnego uzasadnienia w rzeczywistości - zaznacza.
Uczestnictwo w PPK
Uczestnik programu może w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia, bez konieczności podawania przyczyny, zażądać zwrotu oszczędności zgromadzonych na jego rachunku PPK. Przy zwrocie należy mieć jednak na uwadze to, że wypłata nie obejmie całości zgromadzonych środków. Zostanie ona pomniejszona o dopłaty pochodzące ze środków publicznych (wpłata powitalna i dopłaty roczne), 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy oraz 19 proc. podatek od zysków kapitałowych wypracowanych przez pozostałą część środków, pochodzącą z wpłat pracodawcy oraz wpłat pracownika.
W PPK obowiązuje autozapis. Jeśli pracownik w wieku 18-55 lat nie złoży pisemnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego, pracodawca automatycznie zapisze go do PPK. Pracodawca ponawia autozapis co 4 lata. Pierwszy ponowny autozapis do PPK ma miejsce w 2023 roku, a kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Paweł Ramus (adwokat)
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 9.37
ans
Uczestnictwo w PPK. Czy pracodawca może nakłonić do rezygnacji? - Jedynka - polskieradio.pl