Polska, Francja i Niemcy chcą sprawnego i przejrzystego procesu rozszerzania Unii Europejskiej m.in. o Ukrainę. Jest to jeden z wniosków ze spotkania ministrów Trójkąta Weimarskiego, które odbyło się na Zamku w Kórniku niedaleko Poznania. Na nadzwyczajny szczyt zaproszeni zostali również przedstawiciele Ukrainy, zaś Polskę reprezentował minister Szymon Szynkowski vel Sęk.
- Proces poszerzania Unii powinien być postrzegany jako kluczowy czynnik stabilizujący europejskie otoczenie, szczególnie w obecnym kontekście geopolitycznym. To okazja nie tylko dla krajów aspirujących do członkostwa, ale też okazja dla nas, krajów członkowskich Unii, żebyśmy zwiększyli nasze bezpieczeństwo i wzmocnili znaczenie oraz wpływy Unii na świecie - poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk.
Kiedy Ukraina będzie w Unii Europejskiej?
Czy członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest realne, biorąc pod uwagę toczącą się wojnę? - Unia pokazuje perspektywy. Nie jest powiedziane: kiedy i w jaki sposób. Także przepisy traktatów określają warunki rozszerzenia i warunki, jakie muszą spełniać państwa członkowskie. Stąd tutaj musiałby zostać uczyniony wyjątek w stosunku do Ukrainy, aby przynajmniej z niektórych wymogów to państwo zwolnić - komentuje prof. Genowefa Grabowska.
- Zresztą niemiecka minister podkreśliła, że ta droga do akcesji, mówiąc nie tylko o Ukrainie, ale także o innych kandydujących, musi zostać zdefiniowana poprzez reformy tych krajów. Oczekuje się, że reforma jednak czasowo trwa - dodaje ekspert.
Nowa formuła członkostwa?
Przedstawicielka Ukrainy poinformowała, że jej państwo robi co może, jeżeli chodzi o wdrażanie reform. Z kolei francuska minister ds. europejskich stwierdziła, że jest pod wrażeniem prędkości, z jaką Ukraina wdraża proeuropejskie reformy.
- Ukraina bardzo szybko i bardzo chętnie to, co może w tej chwili zrobić, to robi. Natomiast jeżeli Unia będzie tak rygorystycznie stawiała kryteria wszystkim nowym kandydatom, jak kiedyś naszej dziesiątce, wtedy to potrwa. Unia pewnie tego nie chce, tak samo jak inne państwa członkowskie. Dlatego trzeba będzie opracować nową formułę przyjęcia nowych państw do Unii Europejskiej. Już się mówi, że może nowy rodzaj członkostwa, może to będzie coś pośredniego między członkostwem a obserwatorami… Są różne pomysły, ale Unia jeszcze nie wie, co zrobić - mówi prof. Genowefa Grabowska.
Poza tym w audycji:
- Potwierdziły się publikowane od kilku dni w mediach informacje o tym, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu. Chodzi o zdolne do precyzyjnego trafienia w cel nawet z odległości 300 km rakiety Storm Shadow. Materiał Michała Strzałkowskiego.
- To już ostatnie godziny kampanii wyborczej w Turcji przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Według ostatnich sondaży władzę może stracić obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan, którego być może zastąpi wspierany przez większość opozycji Kemal Kilicdaroglu. Gość: dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
- W Serbii w wyniku międzynarodowej akcji, aresztowano trzynastu bossów jednego z największych europejskich karteli. Macki tej organizacji sięgały wielu państw, a najaktywniejsza była we Francji i Holandii. Korespondencja Piotra Piętki.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego), dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 12.05.2023 r.
Godzina emisji: 17.31
DS
Trójkąt Weimarski o poszerzeniu UE o Ukrainę. Prof. Grabowska: Unia mówi, że tak, ale nie mówi kiedy - Jedynka - polskieradio.pl