Znaleziska archeologiczne na budowie musisz przebadać na własny koszt

Data publikacji: 18.05.2023 13:00
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 13:12
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Przy okazji różnych inwestycji można natknąć się na bardzo ciekawe znaleziska archeologiczne
Przy okazji różnych inwestycji można natknąć się na bardzo ciekawe znaleziska archeologiczne, Autor - Shutterstock/TFoxFoto
- Jeżeli budujemy dom i coś znajdziemy, musimy to zgłosić. Jeżeli wojewódzki konserwator zabytków nakaże nam przeprowadzenie badań, to musimy takie badania sfinansować - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Wrzosek, kierownik archeologów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Obowiązek inwestora

Zdarza się, że podczas realizacji różnych inwestycji ekipy budowlane natykają się na znaleziska archeologiczne. Jeśli się tak stanie, inwestor ma obowiązek przeprowadzić badania i to na własny koszt. Dotyczy to wielkich przedsięwzięć, takich jak np. drogi, ale także prywatnych domów.

- To jest to obowiązek ustawowy. Jeżeli inwestorem jest państwo, to ono przeprowadza na swój koszt takie badania, robi to np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. I tak samo jest w przypadku prywatnych osób. Jeżeli budujemy dom i coś znajdziemy, musimy to zgłosić. Jeżeli wojewódzki konserwator zabytków nakaże nam przeprowadzenie badań, to musimy takie badania sfinansować - wyjaśnia Jakub Wrzosek.

Kara za niezgłoszenie

Jeśli nie zgłosimy takiego odkrycia, a poprzez dalsze prace budowlane będziemy de facto niszczyć zabytek, traktowane jest to jako przestępstwo i zagrożone karą więzienia.

- Oczywiście możemy to zrobić nieumyślnie. Możemy się tłumaczyć, że nie wiedzieliśmy, ale nadal jest to karane, może już trochę mniej. Natomiast ciężko nam będzie powiedzieć, że nie wiedzieliśmy. Jak nam z profilu takiego wykopu wypadnie ludzka czaszka, wtedy już się nie obronimy, prawda? - argumentuje Jakub Wrzosek.

Czytaj także:

Wizyta konserwatora

Po zgłoszeniu, że na działce znaleźliśmy przedmioty mogące być cennym zabytkiem, konserwator ma trzy dni, by przybyć na miejsce i to ocenić. - Natomiast same badania w zależności od stopnia komplikacji stanowiska archeologicznego mogą trwać dwa tygodnie, a mogą też trwać dwa miesiące - mówi ekspert.

Jakub Wrzosek radzi też, by jeszcze przed zakupem nieruchomości sprawdzić, czy mogą się na niej znajdować potencjalne znaleziska archeologiczne. Takich informacji można szukać w serwisie mapowym na stronie zabytek.pl.


POSŁUCHAJ

09:23

Znaleziska archeologiczne na budowie musisz przebadać na własny koszt (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Jakub Wrzosek (kierownik archeologów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 9.36

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.