Życiowe doświadczenie stało się inspiracją
Pomysł na wykorzystanie nanowłókien w leczeniu tego schorzenia przyniosło samo życie - ponad pięć lat temu prof. Stachewicz urodziła córkę, która cierpiała właśnie na atopowe zapalenie skóry. Badaczka postanowiła więc wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, by pomóc swojemu dziecku, a także wielu innym cierpiącym na AZS.
Tak powstały specjalne opatrunki na bazie nanowłókien.
- Te włókna tworzą takie porowate membrany, jest to porowatość wynosząca ponad 90 procent. W związku z tym mamy dużo wolnych przestrzeni między tymi włóknami i możemy wykorzystać te membrany, takie porowate maty, do transportu substancji leczniczych.
Nocne opatrunki
Skóra atopowa charakteryzuje się tym, że jest bardzo sucha, potrzebuje więc intensywnego nawilżania. Małe dzieci zwykle jednak nie lubią być kremowane, a nakładanie różnego rodzaju kosmetyków jest dość uciążliwe.
- W związku z tym wymyśliliśmy opatrunki, które chcemy stosować na noc nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Jest to coś w rodzaju bandaży z tych naszych nanowłókien - wyjaśnia prof. Urszula Stachewicz. - One mogą być nakładane na skórę, później nakładamy olej, on sobie wsiąka i przez to, że mamy te nanowłókna i małe wielkości tych porów, on jest powoli uwalniany przez okres od 6 nawet do 8 godzin przez taką właśnie membranę - tłumaczy.
Jak dodaje, pozwala to na długotrwały proces gojenia i nawilżenia skóry.
Zobacz także:
Naukowe sukcesy
Prof. Urszula Stachewicz opracowała także biomateriały do leczenia ubytków kostnych, a także tworzy innowacyjne materiały izolacyjne, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii zarówno na poziomie całych budynków, jak i niewielkich urządzeń elektronicznych czy nawet kabli. Inspiracją do opracowania tych nowych materiałów jest natura - pióra pingwinów, włosy niedźwiedzia polarnego czy skóra krokodyla.
Profesor Stachewicz jest laureatką programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i zdobywczynią prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - Starting Grant ERC.
Tytuł audycji: "Ludzie Nauki" w ramach "Eureki"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Urszula Stachewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 19.30
mgc
Nanowłókna pomogą leczyć atopową skórę - Jedynka - polskieradio.pl