Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Maurycego Mochnackiego. Uznano tym samym intelektualną, moralną i patriotyczną wielkość tego wybitnego Polaka. "Civis Polonus, hostem Moscoviensem - Obywatel Polski, wróg Moskwy" - taki napis umieścili na grobie Mochnackiego w Auxerre we Francji - gdzie przebywał on po opuszczeniu kraju po powstaniu listopadowym - jego towarzysze broni.
Mochnacki - dziennikarz, krytyk literacki, słynny pianista, członek wielu tajnych sprzysiężeń przeciw Rosji, żołnierz powstania listopadowego, odznaczony orderem Virtuti Militari, wielokrotnie ranny w bitwach pod Olszynką Grochowską, Ostrołęką, Wawrem, Okuniewem, po upadku powstania udał się na emigrację, a rosyjskie władze zaborcze skazały go zaocznie na śmierć przez powieszenie.
Rosyjskiej tyranii przeciwstawiał Mochnacki polskie umiłowanie wolności. Do dziś wiele z jego diagnoz, dotyczących natury Rosji i jej imperialistycznych dążeń, nie straciło na aktualności. Był także teoretykiem polskiego romantyzmu, twórcą jego podstaw i jednym z najważniejszych krytyków literackich swej epoki. Maurycy Mochnacki zmarł we Francji w 1834 roku, udręczony tragicznym losem Polski...
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Realizacja: Andrzej Brzoska
Oprawa muzyczna: Marian Szałkowski
Obsada: Andrzej Ferenc, Piotr Bajor, Wojciech Machnicki, Mirosław Wieprzewski, Robert Czebotar, Jarosław Domin
Czytaj również:
Na premierowe słuchowisko "I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie"" zaprosiliśmy w niedzielę (28.05.) tuż po godz. 21.00. Emisja w Programie 1 Polskiego Radia.
ans/DS
"I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie" Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy - Jedynka - polskieradio.pl