Na rozkręceniu unijnej produkcji skorzystają m.in. polskie firmy, które mogą liczyć na milionowe kontrakty. Beata Płomecka zwróciła uwagę, że decyzja ta jest przełomem, ponieważ "Unia Europejska łamie pacyfistyczne tabu".
- Na zwiększenie mocy produkcyjnych w przemyśle zbrojeniowym Unia Europejska zamierza przeznaczyć pół miliarda euro. Do tego dopuszcza sięganie do środków z Funduszu Spójności. Nie było to oczywiste w przeszłości, zwłaszcza że unijne fundusze zasadniczo nie mogą służyć finansowaniu broni. Ale Komisja Europejska zawarła to we wspomnianej propozycji, którą teraz poparli europosłowie. Rozpoczną się więc negocjacje z unijnymi krajami w sprawie ostatecznego kształtu przepisów - wyjaśniła Beata Płomecka w Programie 1 Polskiego Radia.
Korespondentka zaznaczyła, że oczekuje się, iż przepisy zostaną przyjęte już za miesiąc - na lipcowej sesji Parlamentu Europejskiego.
- To jest tryb iście ekspresowy, a cel jest taki, by w najbliższych 12 miesiącach zwiększyć potencjał produkcyjny w Europie do miliona sztuk amunicji - podkreśliła.
Wsparcie dla obrońców europejskich wartości
W zespole negocjacyjnym z ramienia PE znajduje się były przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek. Zapytany przez Beatę Płomecką o łamanie pacyfistycznego tabu, odparł: "to jest bardzo istotna zmiana w zakresie idei działania UE". - Okazuje się, że decydujemy się w PE - nie ma co do tego wątpliwości - aby w jakiś sposób wesprzeć zbrojnie tych, którzy bronią naszych europejskich wartości - zaznaczył były premier.
- To jest przełom w myśleniu Unii jako całości, który ma znaczenie strategiczne - dodał Jerzy Buzek.
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
Audycja: W samo południe
Prowadził: Paweł Lekki
Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 03.06.2023 r.
Godzina emisji: 12.20
łl
UE zwiększy produkcję amunicji, aby wesprzeć Ukrainę. Płomecka: to jest przełom - Jedynka - polskieradio.pl