Fundusze przewidziane w ramach projektu Interreg zostaną także wykorzystane do ochrony przyrody. Jak wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wsparcie ma objąć parki narodowe i krajobrazowe. - Warto podkreślić, że ponad połowa terytorium pogranicza to obszary objęte programem Natura 2000. Jest tutaj bardzo dużo rezerwatów biosfery UNESCO. Chcemy wspólnie ze Słowakami dbać o to dobro, zachowywać je dla przyszłych pokoleń i zachowywać w dniu dzisiejszym - podkreśla minister.
Charakterystyczną cechą międzynarodowych programów Interreg jest współpraca transrgraniczna. Umożliwia to skuteczniejsze działanie w regionach przygranicznych. - Są one częścią polityki spójności Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów, które wykraczają poza granice państw i wymagają podjęcia wspólnych, międzynarodowych działań - zaznacza Grzegorz Puda.
Czytaj także:
Nowe kryteria
Wraz z rozpoczęciem drugiej tury naborów w ramach Interreg wprowadzono zmiany w kryteriach przyznawania wsparcia. Jedną z nowości jest element partycypacji społecznej. - Projekty powinny być jeszcze bliższe społecznościom. Celem tego kroku jest także mobilizowanie społeczności już na etapie przygotowania projektu, aby mieszkańcy pogranicza mogli zgłosić swoje pomysły - tłumaczy Pavol Škulavík, p. o. Kierownika Wspólnego Sekretariatu Technicznego programu Interreg Polska-Słowacja.
Poza nowymi kryteriami rozszerzono również obszar wsparcia. Od teraz dofinansowanie będzie przyznawane również na projekty z dziedziny elektromobilności. - Mieszkańcy i turyści chcą obcować z naturą bezpośrednio: chodzić po szlakach, odwiedzać punkty widokowe i docierać do różnych innych atrakcji. To powoduje, że ruch turystyczny na pograniczu jest coraz większy. Chcemy, żeby do tych miejsc, szczególnie położonych poza obszarami miejskimi, turyści docierali w sposób przyjazny środowisku - mówi Grzegorz Puda.
O wsparcie może ubiegać się szerokie grono podmiotów, m.in. jednostki samorządów terytorialnych, instytucje zajmujące się przyrodą, organizacje pozarządowe oraz podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto, w związku z naborami po stronie polskiej i słowackiej prowadzone są szkolenia stacjonarne. Na początek lipca zaplanowano również szkolenia w formie online.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Patryk Michalski
Materiał: Grzegorz Krakowski
Data emisji: 14.06.2023
Godzina emisji: 15.45
qch
Fundusze Europejskie. Środki finansowe dla polsko-słowackiego pogranicza - Jedynka - polskieradio.pl