"Ocalić od zapomnienia". Reportaż o Poznańskim Czerwcu 1956 [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 28.06.2023 07:00
Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 07:46
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
28 czerwca wybuchło powstanie Poznańskiego Czerwca 1956
28 czerwca wybuchło powstanie Poznańskiego Czerwca 1956, Autor - Robert Wozniak / Forum
W latach 50. w fabrykach były fatalne warunki pracy. Zmuszano robotników do wyrabiania wyśrubowanych norm. Nikt jednak nie zawracał sobie głowy bezpieczeństwem pracowników. Było wiele wypadków śmiertelnych, wielu robotników zostało kalekami. Czarę goryczy przelała informacja o podwyżkach cen żywności. Robotnicy z Cegielskiego wyszli na ulicę. Dołączyli do nich inni. To pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. 

28 czerwca 1956 roku robotnicy w poznańskich Zakładach im. Stalina (obecnie im. Hipolita Cegielskiego) rozpoczęli strajk generalny, który przerodził się w wielotysięczną manifestację, a następnie w walki uliczne.

Więcej na stronie serwisu specjalnego www.poznan56.polskieradio.pl

O godz. 6.30 zakładowe syreny dały znak do rozpoczęcia protestu. Robotnicy opuścili zakład i w zwartym pochodzie ruszyli pod siedziby Miejskiej Rady Narodowej i Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Do protestujących przyłączali się pracownicy innych zakładów.

Demonstranci śpiewali po drodze hymn narodowy, "Rotę" i pieśni religijne, między innymi "Boże, coś Polskę" z frazą "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". Pojawiły się biało-czerwone sztandary i transparenty z hasłami ekonomicznymi, np. "Żądamy podwyżki płac", "Chcemy chleba", "Jesteśmy głodni", "My chcemy wolności" czy "Precz z czerwoną burżuazją".

POSŁUCHAJ

43:54

"Ocalić od zapomnienia". Reportaż o Poznańskim Czerwcu 1956 (Jedynka/Noc z reportażem)

Protesty krwawo stłumione przez władze PRL

Do tłumienia demonstracji postanowiono użyć wojska. Władze wprowadziły blokadę telekomunikacyjną miasta i godzinę policyjną między 21 a 4 rano.

29 czerwca wieczorem premier Józef Cyrankiewicz wygłosił przemówienie radiowe, w którym padła między innymi słynna groźba, że "każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie".

Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako "wypadki czerwcowe" lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników wydarzeń Czerwiec '56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.

Zobacz także:

Tytuł reportażu: "Ocalić od zapomnienia"

Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 27.06.2023

Godzina emisji: 1.11

DS

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.