Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

Data publikacji: 03.07.2023 09:00
Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 09:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wisława Szymborska podczas wieczoru wspomnieniowego poświęconego Kornelowi Filipowiczowi, 2011 rok
Wisława Szymborska podczas wieczoru wspomnieniowego poświęconego Kornelowi Filipowiczowi, 2011 rok, Autor - PAP/Jacek Bednarczyk
W młodości Wisława Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, jednak ten związek wkrótce się rozpadł. Po czterdziestce związała się natomiast z wybitnym pisarzem, Kornelem Filipowiczem. Byli parą przez 23 lata, do jego śmierci. Bliscy poetki ich związek nazywają mitycznym. Ona sama stwierdziła, że "byli jak konie, które biegną obok siebie".

Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz nigdy nie mieszkali ze sobą. Jak tłumaczyli, potrzebują samotności do pisania i życia. Mimo to pisarze spędzali razem wiele czasu. - To był taki mityczny związek: dwojga znakomitych pisarzy i bardzo specyficzny - opowiada Michał Rusinek, wieloletni sekretarz poetki.

- Trudno sobie ich, i ich działalność dotyczącą życia literackiego, wyobrazić osobno, zwłaszcza w latach 80. i 90. - podkreśla Bronisław Maj, poeta, eseista i znajomy Wisławy Szymborskiej.

O swoim związku, choć był on powszechnie znany w Krakowie, Wisława Szymborska nigdy nie opowiadała publicznie. Zrobiła to po raz pierwszy w wywiadzie dla niemieckiej telewizji po śmierci Kornela Filipowicza. - Powiedziała, że był wspaniałym prozaikiem, że byli razem przez 23 lata i nie mieszkali razem, ale byli jak konie, które biegną obok siebie - mówi Joanna Szczęsna, dziennikarka i autorka biografii poetki.

Ojciec z noblistką w tle

Jak wyjaśnia Bronisław Maj, poetka zdawała się znajdować w cieniu Kornela Filipowicza, o krok za nim. Samego pisarza nazywano z kolei mistrzem, który zyskał miano nawiązujące do "Ojca Chrzestnego". - Nazywaliśmy go, czyniąc aluzję do ulubionego filmu Wisławy i imienia Kornela, "Don Corleone". Był nie tylko autorytetem, ale kimś takim jak "don", ojciec. Kimś, do kogo się szło po pociechę, odwagę, mądrość, przyzwoitość i pogodność - opowiada poeta.

Istotną rolę w życiu bliskich Filipowicza i Szymborskiej pełniły także mieszkania pisarzy. - To były bardzo ważne miejsca; nie tylko w sensie przestrzennym, ale i duchowym - wspomina Bronisław Maj.

Czytaj także:

Listy miłosne bez patosu

Jesienią Wisława Szymborska wyjeżdżała do Zakopanego. Z kolei Kornel Filipowicz jeździł wtedy na ryby. W tym czasie pisarze wysyłali do siebie listy; na przykład w korespondencji z biwaku rybnego w 1969 roku Filipowicz opowiadał poetce o złowionej rybie i snach, w których pojawiła się noblistka. - Graliśmy na fortepianie na cztery ręce. Trącałaś mnie łokciem, ale dlaczego tego pana, który obracał tylko nuty, trącałaś nogą? - pytał żartobliwie pisarz.

Z kolei Szymborska w liście z Zakopanego w 1968 roku pytała Filipowicza m.in. o to, jaka polonistka pisze o nim pracę magisterską, "dlaczego to nigdy nie jest polonista" oraz czy jak noblistka wróci do domu, to pisarz będzie ją nazywał Wiesławą. - Zawsze, kiedy sprawa robi się poważna i mogliby wpaść w jakiś patos, wtedy oboje, choć Szymborska chętniej, włączają ironię, żart i dystans - opowiada Michał Rusinek.

Ponadto w audycji:

  • Wystawa "Vinicius Libardoni: Memento", którą można oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach. Jest to upamiętnienie dziedzictwa polskiej powojennej architektury modernistycznej;
  • V Festiwal "Kresy i Bezkresy" w Tykocinie - film, teatr, muzyka, spotkania, debaty i wystawy. Interdyscyplinarne wydarzenie w tym roku dotyczące Wileńszczyzny;
  • "Trzy minuty o teatrze" Ewy Heine: Zachwyty i kontrowersje wokół Teatru WAR-Sawy, który od dłuższego czasu walczy o stałą siedzibę, z krótkim spojrzeniem na "Świństwo" - ostatnią premierę tego sezonu.

POSŁUCHAJ

25:00

Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Michał Montowski

Data emisji: 2.07.2023

Godzina emisji: 23.07

qch

Nowy wspaniały świat
Nowy wspaniały świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.