- Sport w okresie międzywojennym był stosunkowo nową sferą życia społecznego. Rosło zapotrzebowanie na infrastrukturę, gdzie można by go uprawiać. Szczególnie że był postrzegany również jako zjawisko pożyteczne z punktu widzenia interesu państwa, dbałości o zdrowie publiczne czy przysposobienia wojskowego na wypadek ewentualnego konfliktu zbrojnego - mówi w audycji "Eureka" w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamil Potrzuski, historyk sportu z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Obiekty sportowe w Warszawie
Jak zaznacza rozmówca Katarzyny Jankowskiej, w kontrze do rozwoju samego zjawiska stał słaby stan infrastruktury. - W chwili odzyskania niepodległości w Warszawie istniał tylko jeden pełnowymiarowy stadion sportowy na Agrykoli, kilka przystani wioślarskich, lodowisko w Dolinie Szwajcarskiej czy tor kolarski Nowe Dynasy, ale generalnie tych obiektów bardzo brakowało - wylicza.
- Chyba nigdy w historii miasta, chociaż obserwacje te dotyczą też całego kraju, nie nastąpił tak istotny - zarówno ilościowo jak jakościowo - przyrost obiektów sportowych jak właśnie w latach 20. i 30. - mówi dr Kamil Potrzuski.
Jak zaznacza, niektóre przestrzenie sportowe okresu międzywojennego z biegiem lat w wyniku następstw okupacji, czy później w okresie Polski Ludowej, a także w III Rzeczypospolitej zatraciły trochę sportowy charakter. - Park Skaryszewski w latach 30. tętnił życiem sportowym. Znajdował się tam stadion AZS z bieżnią lekkoatletyczną, gdzie rozgrywano nawet międzynarodowe zawody i mecze piłkarskie. Na Jeziorze Kamionkowskim działały dwie otwarte pływalnie. W całym kompleksie były również korty tenisowe - mówi historyk.
- Na drugim biegunie mamy przestrzenie jak Stadion Legii, wówczas Stadion Dowództwa Okręgu Korpusu nr 1 Wojska Polskiego im. Marszałka Piłsudskiego, który w zasadzie od stu lat aż tak bardzo się nie zmienił. Innymi obiektami, które prawie nie zmieniły się od blisko stu lat i cały czas funkcjonują w tym samym charakterze, są Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, czyli dzisiejsza Akademia Wychowania Fizycznego, oraz Tor Wyścigów Konnych na Służewcu - dodaje.
Skocznie narciarskie w Warszawie?
Wśród źródeł, z których czerpie wiedzę na temat międzywojennej infrastruktury sportowej, rozmówca Katarzyny Jankowskiej wymienia m.in. pamiętniki, zdjęcia, książki czy przewodniki po Warszawie, ale podkreśla, że u historyka największe emocje budzą wizyty w archiwach. - Ciekawym odkryciem, moim prywatnym, było odnalezienie śladów po skoczniach narciarskich w Warszawie na Agrykoli czy na Bielanach - zdradza.
Ponadto w audycji:
Muzeum jako miejsce pamięci i komunikacji w czasach nowożytnych. Starożytne musejony Aten i Aleksandrii, miejsca nauki i edukacji, bogate biblioteki, służyły uczonym i ich uczniom. Forma realizacji idei gromadzenia i eksponowania zbiorów zmieniała się na przestrzeni dziejów, poprzez gabinety osobliwości do współczesnych miejsc pamięci zbiorowej. Gość: prof. Dorota Folga Januszewska z Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: dr Kamil Potrzuski (historyk sportu z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie), prof. Dorota Folga Januszewska (Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie)
Data emisji: 5.07.2023
Godzina emisji: 19.30
kh