Szwecja będzie członkiem NATO?
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że podczas szczytu w Wilnie w przyszłym tygodniu jest możliwa zgoda Turcji na członkostwo Szwecji w Sojuszu. Zastrzegł, że nie oznacza to, iż ratyfikacja dokumentów akcesyjnych Szwecji przez Turcję nastąpi w ciągu kilku dni, ale jego zdaniem zielone światło jest możliwe. W poniedziałek szef NATO spotka się z przywódcami Szwecji i Turcji, by utorować drogę do porozumienia. "Nadszedł czas, by Szwecja weszła do Sojuszu" - podkreślił sekretarz generalny.
- W mojej prywatnej ocenie to nie będzie ten szczyt, na którym Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem NATO. Trudno sobie wyobrazić, żeby to było już teraz, w sytuacji, w której procedura jest w toku, osiągnięcie porozumienia jest na wyciągnięcie ręki - mówi prof. Maciej Marszałek z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
- Jestem przekonany, że ostatecznie jednak w Sojuszu będą 32 kraje i Szwecja będzie tym istotnym elementem zamykającym tę dominację NATO na akwenie Morza Bałtyckiego - ocenia ekspert.
Priorytetowe jest bezpieczeństwo
Akcesja Szwecji miałaby znaczenie nie tylko dla rejonu bałtyckiego. - Sojuszowi zależy, by był on sprawniejszy, silniejszy. (...) Widzimy, na przykładzie wojny na Ukrainie, że są obecne zagrożenia militarne i w związku z tym zapewnienie bezpieczeństwa członkom będącym w Sojuszu Północnoatlantyckim jest priorytetowym zadaniem, w przeciwieństwie do lat 90. i początków XXI wieku, kiedy NATO bardzo aktywnie było zaangażowane na Bałkanach i w innych rejonach świata, gdzie wykorzystywało swoje zdolności do utrzymania bezpieczeństwa, do utrzymania pokoju poza obszarem traktatowym - wyjaśnia gość Jedynki.
Plany obronne NATO
Na planowanym szczycie w Wilnie jednym z najważniejszych punktów ma być kwestia regionalnych planów obronnych Sojuszu. - To są te plany, które są głęboko umiejscowione w sejfach i wiedzą o nich tylko ci, co powinni wiedzieć - mówi prof. Maciej Marszałek. - Generalnie chodzi o to, żeby być przygotowanym na wszelkiego rodzaju sytuacje, nie tylko na pozytywne, żeby być przygotowanym na scenariusze niebezpieczne, które mogą stanowić zagrożenie dla NATO, dla jego państw członkowskich - stwierdza ekspert.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Kwestie bezpieczeństwa i nadchodzący szczyt NATO w Wilnie były głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Litwy. Polska zdecydowała się wysłać na Litwę kontyngent wojskowy, który zapewni bezpieczeństwo podczas szczytu. Prezydent wraz z małżonką składają oficjalną wizytę na Litwie i dzisiaj wezmą udział w obchodach święta narodowego tego kraju. Rozmowa z Kamilem Zalewskim.
- O spotkaniu Szwecji i Turcji w sprawie rozszerzenia NATO, oraz o Finlandii, która do Sojuszu weszła w kwietniu, ale wraz ze Szwecją składała wniosek o przyjęcie. Rozmowa z Beatą Płomecką.
- Polska zwraca uwagę w Unii, że system relokacji w pakcie migracyjnym jest uznaniowy. Z informacji Polskiego Radia wynika, że mówił o tym wczoraj w Brukseli na spotkaniu przedstawicieli krajów członkowskich ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dziś przedstawicieli partii obecnych w parlamencie, by porozmawiać na ten temat. Rozmowa z prof. Jackiem Reginią-Zacharskim z Uniwersytetu Łódzkiego.
- Ukraina wezwała świat do reakcji w związku z rosyjską eskalacją militarną w kontrolowanej przez Moskwę elektrowni jądrowej w Zaporożu. "Najwyższy czas, aby świat podjął natychmiastowe działania" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ, w którym poinformowano o rosyjskich prowokacjach. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) oświadczyli, że inspekcja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie wykazała na razie widocznych śladów min lub materiałów wybuchowych. Relacja Pawła Buszki.
- Do Europy zbliżają się upały - winny jest żar znad Sahary. Temperatury przekroczą nawet 40 st. Celsjusza, a we Włoszech nawet ponad 45. Relacja Magdaleny Skajewskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Maciej Marszałek (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie), prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 6.07.2023 r.
Godzina emisji: 17.19
ans