Misja EUCLID. Teleskop zbada galaktyki w promieniu 10 miliardów lat świetlnych

Data publikacji: 11.07.2023 21:00
Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 14:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystrzeliła satelitę Euclid dla Europejskiej Agencji Kosmiczne kompleksu 40 w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie w sobotę, 1 lipca 2023 r.
Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystrzeliła satelitę Euclid dla Europejskiej Agencji Kosmiczne kompleksu 40 w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie w sobotę, 1 lipca 2023 r., Autor - PAP/Newscom/JOE MARINO
Właśnie wystartowała misja EUCLID Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA z 1,2-metrowym teleskopem i czujnikami na podczerwień na pokładzie. - Wprawdzie wydaje nam się, że już rutynowo wysyłamy teleskopy w kosmos, ale ten będzie miał zadanie absolutnie niezwykłe, bo skatalogowanie kosmosu aż do 10 miliardów lat świetlnych od nas - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
  • Wystartowała misja EUCLID Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, która zakłada umieszczenie w kosmosie teleskopu do badania ciemnej materii i ciemnej energii
  • Zadaniem teleskopu jest stworzenie mapy miliardów galaktyk w promieniu 10 mld lat świetlnych

Podróż 20 miliardów lat wstecz

Zadaniem urządzeń jest stworzenie mapy miliardów galaktyk w promieniu 10 mld lat świetlnych, aby dotrzeć do ciemnej energii i ciemnej materii, co może zwiększyć naszą wiedzę o tym, jak działa grawitacja.

- To jest zadanie naprawdę niezwykłe, bo mówimy o miliardach galaktyk, które znajdują się w tym obszarze - zaznacza prof. Grzegorz Wrochna. - Podróż w przestrzeni to też podróż w czasie. Światło z tamtych rejonów do nas podąża przez 10 miliardów lat. I będzie to takie zdjęcie wszechświata aż do takiej odległości i aż do takiego czasu wstecz - dodaje.

Czytaj również: 

Zbadać tajemnice wszechświata

Teleskop będzie pracował w odległości 1,5 mln km od Ziemi. W jego budowie uczestniczyło kilka firm polskich. Jak duże to wyzwanie technologiczne dla polskich inżynierów, naukowców, aby "zobaczyć" to, co najbardziej tajemnicze i niewidzialne? 25 proc. wszechświata to ciemna materia, a 70 procent to ciemna energia.


POSŁUCHAJ

25:04

Wystartowała misja EUCLID Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (Eureka/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

Gustaw Manteuffel - historyk Inflant Polskich.

Józef Ignacy Kraszewski sportretował Gustawa Manteuffla historyka, etnografa, krajoznawcę (1832–1916) w powieści "Stach z Konar", z kolei ten zadedykował mu swoją publikację "Lucyn w Inflantach". Wcześniej pisarz był autorem wstępu do dzieła "Inflanty Polskie" Gustawa Manteuffla, w którym zwrócił uwagę na nowatorski charakter tej publikacji w wymiarze historyczno-kulturowym.

Gustaw Manteuffel to m.in. twórca kolekcji opisów inflanckich majątków, zamków i miasteczek, będącej już wówczas, a zwłaszcza obecnie, ważnym źródłem wiedzy o regionie, również z zakresu historii sztuki, heraldyki i krajoznawstwa. Był baronem, pochodził z inflanckiej rodziny Manteufflów. To prekursor badań polskiego dziedzictwa na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej. O nim opowiedział Radosław Budzyński, autor książki "Historyk z Inflant Polskich. Gustaw Manteuffel (1832–1916)".

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/yCBZvuaIQYU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Radosław Budzyński, autor książki "Historyk z Inflant Polskich. Gustaw Manteuffel (1832–1916)"

Data emisji: 11.07.2023

Godzina emisji: 19.30

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.