Dzięki takim walorom przyrodniczym naszego kraju każdy może wybrać się na pieszą wędrówkę odpowiadającą jego kondycji fizycznej.
Beskidy - wschód słońca nad Babią Górą
- Lubię Beskidy i moim ulubionym pasmem jest tam Beskid Żywiecki. Przepiękna trasa, niedługa, nadająca się dla rodzin z dziećmi, biegnie z Żabnicy - mówi Magda Kuchta, podróżniczka, geografka i blogerka. - Ten szlak jest bardzo ciekawy i bardzo przyjemny, dlatego że mamy po drodze trzy schroniska. Tam można zatrzymać się też na nocleg. Jeśli wstaniemy teraz około godz. 4.30, to mamy szansę zobaczyć piękny wschód słońca znad Babiej Góry z panoramą Tatr.
Jak wyjaśnia Magda Kuchta, szlak ten nie jest bardzo wymagający. - Trochę pod górę, trochę po prostym, troszkę w dół - idzie się bardzo przyjemnie. Nie ma jakiegoś morderczego podejścia, że przez godzinę musimy się gdzieś mocno wspinać - zapewnia. Jak dodaje, wprawny piechur pokona całą trasę w jeden dzień.
Buty, kurtka, mapa
Do każdej wędrówki warto dobrze się przygotować. Podstawą są wygodne buty, w niskich partiach gór wystarczą takie ze sztywną podeszwą, dobrze trzymające stopę, w wyższych górach potrzebne są już buty specjalistyczne. W każdym wypadku warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.
- Ja jestem zwolennikiem tego, że zawsze trzeba mieć papierową mapę, nawet jeśli trasę znamy, to mapa nic nie waży. Do tego dobrze naładowany telefon, może nawet jakiś powerbank, zapas wody. Teraz są upały i woda ze strumyków górskich nie zawsze nadaje się do picia - radzi Magda Kuchta.
Przyda nam się również jakaś aplikacja pozwalająca wezwać pomoc w górach lub po prostu... zanotowany numer telefonu do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 20.07.2023
Godzina emisji: 6.40
mgc
Piesze wędrówki - jak się do nich przygotować? - Jedynka - polskieradio.pl