Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Krzysztof Globisz Człowiekiem Słowa

Data publikacji: 03.08.2023 10:30
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 15:00
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
24.06.2023 r. Aktor Krzysztof Globisz podczas gali wręczenia nagród 20. Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu
24.06.2023 r. Aktor Krzysztof Globisz podczas gali wręczenia nagród 20. Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, Autor - PAP/Piotr Polak
Za nami półmetek 9. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który do 5 sierpnia trwa w Szczebrzeszynie i Zamościu pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Przyznawana podczas festiwalu nagroda Człowiek Słowa w tym roku powędruje do Krzysztofa Globisza. - To wybitna postać, niewątpliwy człowiek słowa, artysta, a także Mistrz Mowy Polskiej - mówi dyrektor i pomysłodawca wydarzenia Piotr Duda.
  • Trwa 9. Festiwal Stolica Języka Polskiego, który odbywa się na Roztoczu - w Szczebrzeszynie i Zamościu.
  • Jeszcze przed oficjalną galą poznaliśmy laureata nagrody Człowiek Słowa. W tym roku jest nim Krzysztof Globisz.
  • W tym roku festiwalowi patronuje dramatopisarz Sławomir Mrożek, 15 sierpnia będziemy obchodzić 10. rocznicę jego śmierci.

Krzysztof Globisz nagrodzony

Co roku na festiwalu przyznawana jest nagroda Człowiek Słowa. Po raz pierwszy organizatorzy poznali nazwisko laureata jeszcze przed oficjalną galą. Został nim Krzysztof Globisz.

- Nagrodą jest statuetka Chrząszcza zaprojektowana przez Józefa Wilkonia. Krzysztof Globisz to wybitna postać, niewątpliwy człowiek słowa, artysta, a także Mistrz Mowy Polskiej. Teraz zdarzyło się w jego życiu, że zmaga się ze słowem, szuka tego słowa, walczy o to słowo, i pomyśleliśmy, że ten wymiar też ta nagroda powinna pokazać. A pracuje dalej ze studentami, dalej uczy w szkole, w akademii w Krakowie - mówi dyrektor i pomysłodawca wydarzenia Piotr Duda.

Teatr traci pamięć o Sławomirze Mrożku

W tym roku festiwalowi patronuje Sławomir Mrożek - za kilka dni obchodzić będziemy 10 rocznicę śmierci dramatopisarza. Codziennie w programie zaplanowana jest rozmowa poświęcona życiu i twórczości pisarza. Aktor i reżyser Jarosław Gajewski przyznaje, że obecnie teatry nieczęsto sięgają po teksty tego autora.

- Współczesny polski teatr traci pamięć, jeżeli już jej nie stracił. A teatr bez pamięci jest jak człowiek bez pamięci albo coś jeszcze gorszego. Więc swoista anamnesis, jaką celebrujemy tu w Szczebrzeszynie, przypominając pamięć, twórczość i osobę Sławomira Mrożka, jest błogosławieństwem dla naszego teatru i dla naszej kultury - mówi.

Sławomir Mrożek - pisarz metafizyczny?

Jarosław Gajewski nazywa Mrożka pisarzem metafizycznym, choć z tym stwierdzeniem nie do końca zgadza się obecny na festiwalu pisarz i tłumacz Antoni Libera: - Niewątpliwie twórczość Mrożka jest twórczością par excellence filozoficzną. Jeżeli jest to twórczość filozoficzna, to można mówić, że metafizyczna, ale sądzę, że sam Mrożek niechętnie by słyszał ten przymiotnik w odniesieniu do swojej twórczości - przekonuje.

Na festiwalu można poznać Sławomira Mrożka nie tylko jako dramatopisarza czy filozofa, ale też autora rysunków. We współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie zaplanowano wystawę jego prac.

Czytaj także:

Dyskusje o język mediów

Festiwalowi towarzyszy także poranne pasmo językowe, którego twórcą jest dr hab. Paweł Nowak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tematem przewodnim jest w tym roku język mediów.

- Rozmawiamy o mediach, dlatego że w tamtym roku zaczęliśmy szukać klucza do zrozumienia polskiej współczesnej przestrzeni komunikacyjnej, polskiej przestrzeni publicznej. I o ile w tamtym roku rozmawialiśmy o języku osób, które w tej przestrzeni stanowią mniejszości, są mniej reprezentowane, o tyle w tym roku postanowiliśmy, że będziemy rozmawiali o tych głównych graczach tej przestrzeni publicznej, o mediach, które gwarantują, że ten przekaz dotrze do bardzo wielu osób. Natomiast pojawia się pytanie, czy robią to dobrze z punktu widzenia języka i z punktu widzenia komunikacji - wyjaśnia dr hab. Paweł Nowak.

Na zakończenie festiwalu, w sobotę 5 sierpnia o godz. 21.00, zaplanowany jest koncert Mietka Szcześniaka, który zaśpiewa utwory skomponowane do słów księdza Jana Twardowskiego.


POSŁUCHAJ

35:15

Jedynka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (Moje książki/Jedynka)

 

Festiwal Stolica Języka Polskiego od dziewięciu lat przyciąga na Roztocze setki czytelników, głodnych spotkań z ulubionymi autorami, którzy również mają potrzebę poznania tych, do których trafiają ich książki.

Szczebrzeszyn to miejsce, które łączy twórców i ich odbiorców. Przez dziewięć lat funkcjonowania festiwal zbudował społeczność uczestników, miłośników letniego spotkania wokół języka i literatury, ale też teatru, muzyki i sztuki wizualnej.

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 3.08.2023

Godzina emisji: 23.10

mgc

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.