Krzysztof Globisz nagrodzony
Co roku na festiwalu przyznawana jest nagroda Człowiek Słowa. Po raz pierwszy organizatorzy poznali nazwisko laureata jeszcze przed oficjalną galą. Został nim Krzysztof Globisz.
- Nagrodą jest statuetka Chrząszcza zaprojektowana przez Józefa Wilkonia. Krzysztof Globisz to wybitna postać, niewątpliwy człowiek słowa, artysta, a także Mistrz Mowy Polskiej. Teraz zdarzyło się w jego życiu, że zmaga się ze słowem, szuka tego słowa, walczy o to słowo, i pomyśleliśmy, że ten wymiar też ta nagroda powinna pokazać. A pracuje dalej ze studentami, dalej uczy w szkole, w akademii w Krakowie - mówi dyrektor i pomysłodawca wydarzenia Piotr Duda.
Teatr traci pamięć o Sławomirze Mrożku
W tym roku festiwalowi patronuje Sławomir Mrożek - za kilka dni obchodzić będziemy 10 rocznicę śmierci dramatopisarza. Codziennie w programie zaplanowana jest rozmowa poświęcona życiu i twórczości pisarza. Aktor i reżyser Jarosław Gajewski przyznaje, że obecnie teatry nieczęsto sięgają po teksty tego autora.
- Współczesny polski teatr traci pamięć, jeżeli już jej nie stracił. A teatr bez pamięci jest jak człowiek bez pamięci albo coś jeszcze gorszego. Więc swoista anamnesis, jaką celebrujemy tu w Szczebrzeszynie, przypominając pamięć, twórczość i osobę Sławomira Mrożka, jest błogosławieństwem dla naszego teatru i dla naszej kultury - mówi.
Sławomir Mrożek - pisarz metafizyczny?
Jarosław Gajewski nazywa Mrożka pisarzem metafizycznym, choć z tym stwierdzeniem nie do końca zgadza się obecny na festiwalu pisarz i tłumacz Antoni Libera: - Niewątpliwie twórczość Mrożka jest twórczością par excellence filozoficzną. Jeżeli jest to twórczość filozoficzna, to można mówić, że metafizyczna, ale sądzę, że sam Mrożek niechętnie by słyszał ten przymiotnik w odniesieniu do swojej twórczości - przekonuje.
Na festiwalu można poznać Sławomira Mrożka nie tylko jako dramatopisarza czy filozofa, ale też autora rysunków. We współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie zaplanowano wystawę jego prac.
Czytaj także:
Dyskusje o język mediów
Festiwalowi towarzyszy także poranne pasmo językowe, którego twórcą jest dr hab. Paweł Nowak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tematem przewodnim jest w tym roku język mediów.
- Rozmawiamy o mediach, dlatego że w tamtym roku zaczęliśmy szukać klucza do zrozumienia polskiej współczesnej przestrzeni komunikacyjnej, polskiej przestrzeni publicznej. I o ile w tamtym roku rozmawialiśmy o języku osób, które w tej przestrzeni stanowią mniejszości, są mniej reprezentowane, o tyle w tym roku postanowiliśmy, że będziemy rozmawiali o tych głównych graczach tej przestrzeni publicznej, o mediach, które gwarantują, że ten przekaz dotrze do bardzo wielu osób. Natomiast pojawia się pytanie, czy robią to dobrze z punktu widzenia języka i z punktu widzenia komunikacji - wyjaśnia dr hab. Paweł Nowak.
Na zakończenie festiwalu, w sobotę 5 sierpnia o godz. 21.00, zaplanowany jest koncert Mietka Szcześniaka, który zaśpiewa utwory skomponowane do słów księdza Jana Twardowskiego.
Festiwal Stolica Języka Polskiego od dziewięciu lat przyciąga na Roztocze setki czytelników, głodnych spotkań z ulubionymi autorami, którzy również mają potrzebę poznania tych, do których trafiają ich książki.
Szczebrzeszyn to miejsce, które łączy twórców i ich odbiorców. Przez dziewięć lat funkcjonowania festiwal zbudował społeczność uczestników, miłośników letniego spotkania wokół języka i literatury, ale też teatru, muzyki i sztuki wizualnej.
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 3.08.2023
Godzina emisji: 23.10
mgc
Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Krzysztof Globisz Człowiekiem Słowa - Jedynka - polskieradio.pl