Dom Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie. "To więcej niż muzeum"

Data publikacji: 09.08.2023 08:23
Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 09:27
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sztuka Aleksandra Fredry "Mąż i żona" wystawiana na deskach Teatru Miniatura, 1948 rok
Sztuka Aleksandra Fredry "Mąż i żona" wystawiana na deskach Teatru Miniatura, 1948 rok, Autor - PAP
W zrujnowanym pałacu w Łaszczowie pod Lublinem, który potomkowie Aleksandra Fredry odzyskali i pragną odbudować, w przyszłości ma powstać centrum kulturalne poświęcone komediopisarzowi - oprócz muzeum gromadzącego pamiątki po nim stworzona zostanie tam multimedialna przestrzeń do literackich spotkań i rozmów. - Próbujemy w Łaszczowie stworzyć miejsce Fredry - opowiada w Programie 1 Polskiego Radia potomek pisarza, Maciej Szeptycki.
  • Założony przez potomków Fredry Dom Komedii mieści się w Łaszczowie, w dawnym pałacu literata. Obiekt, który udało im się odzyskać, musi najpierw zostać odbudowany.
  • Inicjatorem utworzenia Domu Komedii jest prapraprawnuk Fredry, Maciej Szeptycki. O swoim pokrewieństwie dowiedział się za sprawą... talerza.
  • Jak podkreśla potomek pisarza, instytucja w Łaszczowie ma być czymś więcej niż muzeum.

Aleksander Fredro należy do najczęściej wystawianych polskich dramatopisarzy. Od 1945 roku na polskich scenach "Zemstę" wystawiono 193 razy, odbyło się 178 premier "Ślubów panieńskich" i 124 premiery "Dam i huzarów". Historia pozostawiła miejsca związane z życiem Fredry poza granicami Polski, może dlatego nie było dotąd w Polsce przestrzeni poświęconej jego pamięci. Taką funkcję pełni Dom Komedii. 

Pisarz urodził się 20 czerwca 1793 roku w Suchorowie pod Przemyślem. Jako 16-latek wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego i do 1814 roku był oficerem wojsk napoleońskich. Walczył pod Dreznem i Lipskiem, uczestniczył w wyprawie na Moskwę, z rosyjskiej niewoli zbiegł w przebraniu wieśniaka. Po powrocie do ojczyzny osiadł w rodzinnym gnieździe - Beńkowej Wiszni. 

Czytaj również:

Historia jednego talerza

O swoim pokrewieństwie z komediopisarzem Maciej Szeptycki dowiedział się w dzieciństwie, za sprawą elementu zastawy. Potomek Fredry nazywa tę opowieść "Historią jednego talerza". Jej tytuł wynika z symbolu widniejącego na zastawie. - Kiedyś zwróciłem na niego uwagę i zauważyłem, że jest nad nim korona i składa się z kilku pól. Zapytałem, o co chodzi, a mama powiedziała mi, bym porozmawiał z dziadkiem, praprawnukiem Aleksandra Fredry. Tak zaczęły się moje rozmowy z dziadkiem i gdzieś po drodze się dowiadywałem, że jestem potomkiem tego człowieka - wspomina Maciej Szeptycki.

Pod koniec lat 90. potomek Fredry wraz z partnerką wybrał się do ruin pałacu w Łaszczowie. Parę lat później rozpoczęły się starania o odzyskanie obiektu. Kiedy się to udało, pozostało wybrać przeznaczenie odbudowanego pałacu. - W 2009 roku wpisałem w wyszukiwarce dwa słowa: Fredro i muzeum. Nie uzyskałem odpowiedzi. Potem przyszła myśl, że przecież mieszkam w tym muzeum - mówi gość radiowej Jedynki.

Dom Komedii - więcej niż muzeum

Maciej Szeptycki podkreśla, że Dom Komedii jest czymś więcej niż muzeum. - To inicjatywa, która wyszła z rodziny. Staramy się tym zarażać maksymalnie dużo ludzi. Nazwa też nie jest przypadkowa. To słowo o ciepłej, osobistej i rodzinnej konotacji ma oznaczać miejsce, do którego każdy jest zaproszony - wyjaśnia Maciej Szeptycki.

- Spotykamy wielu wspaniałych ludzi, którzy bezinteresownie pomagają nam to realizować krok po kroku. Na razie nie spotkaliśmy formuły, w której miałoby być to wsparte przez instytucje państwowe; może kolejny rok przyniesie zmianę - opowiada potomek Fredry. - Wiemy, że warto to zrealizować, dlatego idziemy, przyjmując strategię maratończyka: myślimy, jak zrobić następny krok. Wiemy, jaki jest cel: Dom Komedii Aleksandra Fredry. Nie wiemy natomiast, ile ta droga będzie trwała - dodaje.


POSŁUCHAJ

10:33

Dom Komedii w Łaszczowie. "Próbujemy tam stworzyć Fredrę" (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka" 

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Maciej Szeptycki (założyciel Domu Komedii, potomek Aleksandra Fredry)

Data emisji: 8.08.2023

Godzina emisji: 23.39

qch

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.