Biden zakazuje inwestycji technologicznych w Chinach. Ekspert: Pekin jest w bardzo trudnej sytuacji

Data publikacji: 11.08.2023 19:30
Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 21:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Joe Biden zakazał amerykańskim firmom niektórych inwestycji technologicznych w Chinach
Joe Biden zakazał amerykańskim firmom niektórych inwestycji technologicznych w Chinach, Autor - lev radin/shutterstock
Stany Zjednoczone zakazują inwestycji technologicznych w Chinach. - Te ograniczenia przełożą się najbardziej na przepływy kapitałowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jakubowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Co dalej z relacjami Waszyngtonu i Pekinu?
  • Prezydent Joe Biden podpisał dekret wykonawczy zakazujący amerykańskim firmom niektórych inwestycji technologicznych w Chinach. Chodzi m.in. o półprzewodniki, mikroelektronikę oraz niektóre systemy sztucznej inteligencji.
  • Joe Biden powołał się na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego wynikające z rozwoju w Chinach technologii i produktów, które mają kluczowe znaczenie dla wojska, wywiadu, inwigilacji lub zdolności cybernetycznych.
  • Przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku.

To już kolejny krok podejmowany przez USA, który ma na celu ograniczenie dostępu Chinom do zaawansowanych amerykańskich technologii. Jak poważne są to ograniczenia, biorąc pod uwagę handel amerykańsko-chiński?

- Te ograniczenia przełożą się najbardziej na przepływy kapitałowe. Jest to jeden z ostatnich elementów okrążenia, które wokół tych najbardziej zaawansowanych sektorów technologicznych w Chinach wdraża Joe Biden - wyjaśnia Jakub Jakubowski.

Ekspert przypomina, że w październiku 2022 roku zakazano m.in. w sektorze procesorów wysyłania do Chin zaawansowanych narzędzi do ich tworzenia. - Zakazano również osobom z amerykańskim obywatelstwem pracy w tych firmach chińskich - dodaje.

POSŁUCHAJ

20:20

Biden zakazuje inwestycji technologicznych w Chinach. Ekspert: Pekin jest w bardzo trudnej sytuacji (Jedynka/Więcej świata)

Cała amerykańska sieć sojusznicza

Czy te ograniczenia wpłyną znacząco na zdolności obronne Chin czy może jednak Chińczycy znajdą rodzime zamienniki? - To jest kierunek, który Chińczycy obrali już lata temu. Te przygotowania do autonomii technologicznej na pewno nasiliły się w ostatnich latach - mówi Jakub Jakubowski.

- Należy jednak powiedzieć, że Chińczycy są w bardzo trudnej sytuacji, bo to w jaki sposób Amerykanie działają w wojnie technologicznej z Chinami, to jest wykorzystanie nie tylko przełożenia, które Biały Dom ma na amerykańskie firmy, ale na całą amerykańską sieć sojuszniczą, czyli de facto wszystkie najbardziej rozwinięte państwa świata - tłumaczy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Rośnie liczba ofiar pożarów na hawajskiej wyspie Maui. Dziś to 55 osób, ale władze ostrzegają, że zabitych może być jeszcze więcej. W wyniku pożarów spłonęło m.in. zabytkowe miasteczko Lahaina. Prezydent Joe Biden ogłosił stan klęski żywiołowej na Hawajach. Rozmowa z Janem Pachlowskim, korespondentem w Stanach Zjednoczonych.

- Kraje Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) podjęły decyzję o wysyłaniu sił szybkiego reagowania, by przywrócić demokrację w Nigrze oraz obalonego prawowitego prezydenta Mohameda Bazouma do władzy. Relacja Wojciecha Cegielskiego.

- W ramach misji Baltic Air Policing m.in. polskie myśliwce strzegą nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią. Wielokrotnie muszą startować z powodu naruszenia przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty. Rozmowa z korespondentem Polskiego Radia w Wilnie Kamilem Zalewskim.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magda Skajewska

Goście: Jakub Jakubowski (wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Jan Pachlowski (korespondent w USA), Kamil Zalewski (korespondent w Wilnie)

Data emisji: 11.08.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.