W referendum pytanie o zaporę na granicy. Minister Buda: opozycja może podjąć próbę jej likwidacji

Data publikacji: 14.08.2023 07:59
Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 09:07
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
- Jeżeli ktoś poważnie myśli o bezpieczeństwie, to powinien mieć gwarancję, że jednym z jego elementów pozostanie mur na granicy, który działa świetnie, jest fizyczno-elektroniczny. On uchronił nas przed wieloma zagrożeniami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

- Było sporo wypowiedzi, które kwestionowały powstanie i funkcjonowanie muru na granicy. To, że dzisiaj niektórzy posłowie PO nie są już w stanie bronić tezy, że mur jest niepotrzebny, to nie oznacza, że w przyszłości nie podjęliby prób jego likwidacji, czy ograniczenia funkcjonalności - argumentował w Programie 1 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda komentując propozycję 4. pytania referendalnego dotyczące poparcia dla likwidacji bariery na granicy z Białorusią.

Gość "Sygnałów dnia" przywołał jako przykład wypowiedzi Janiny Ochojskiej (eurodeputowanej Koalicji Obywatelskiej), która "cały czas obstaje przy przekonaniu, że trzeba mur likwidować". - Mieliśmy też posłów PO, którzy biegali z reklamówkami i pizzami po granicy i próbowali blokować budowę muru - przypomniał.

"Horyzontalne myślenie o bezpieczeństwie"

- Jeżeli ktoś poważnie myśli o bezpieczeństwie, to powinien mieć gwarancję, że jednym z jego elementów pozostanie mur na granicy, który działa świetnie, jest fizyczno-elektroniczny. On uchronił nas przed wieloma zagrożeniami, które z pewnością by nas dotknęły, gdyby nie to, że on tam stoi - dodał Waldemar Buda. 

W ocenie ministra rozwoju i cyfryzacji, zapora na granicy z Białorusią jest dowodem "horyzontalnego myślenia o bezpieczeństwie". - Kiedy myśmy decydowali o tym murze, to jeszcze było przed wojną [Rosji z Ukrainą]. To dowód, że myśli się perspektywicznie i zapobiegawczo. Bezpieczeństwo jest najważniejsze - podkreślił.

Opozycji "strach przed głosem obywateli"

Pytany o argumenty opozycji, która zachęca do nieuczestniczenia w referendum, gość "Sygnałów dnia" przyznał, że "widzi obawę konkurentów o to, by Polacy się wypowiedzieli". - To niebywałe, że jest strach przed głosem obywateli, głosem ludu. My niczego innego nie chcemy, jak tylko, żeby każdy obywatel miał prawo zabrać głos w sprawach najważniejszych - zaznaczył.

- Obawa przed zabraniem głosu przez obywateli źle świadczy o tych formacjach, które na ustach miały pełno frazesów o demokracji, podejściu obywatelskim, szanowaniu głosu obywatela. To się pojawiało, ale tylko w przestrzeni słownej - ocenił Waldemar Buda.

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

21:46

Waldemar Buda: jeżeli ktoś poważnie mysli o bezpieczeństwie, to powinien mieć gwarancję, że jednym z elementów tego bezpieczeństwa pozostanie mur na granicy ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Czytaj także:

Cztery pytania do obywateli

"Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak brzmi propozycja ostatniego, czwartego pytania referendalnego, ogłoszona w poniedziałek przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Wcześniejsze dotyczą zgody na relokację migrantów, podniesienia wieku emerytalnego i prywatyzacji polskich spółek. W poniedziałek ostateczny kształt pytań ma przyjąć rząd.

Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.

Czytaj także:

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gośc: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)

Data emisji: 14.08.2023

Godzina emisji: 7.15

Jedynka, IAR/ mbl

Spacer z kulturą
Spacer z kulturą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.