Czym jest izotop?
Rozwój medycy nuklearnej czerpie z odkryć wielu innych nauk, jak choćby chemia, biologia, biochemia, farmakologia i oczywiście fizyka. Nie ulega wątpliwości, że atom jest nadzieją dla wielu chorujących pacjentów na całym świecie.
Z medycyną nuklearną kojarzony jest izotop. Czym on jest? - Najprościej jest rozejrzeć się wokół i zobaczyć, że wokół nas są różne obiekty poskładane z różnych elementów i jak byśmy zajrzeli w głąb to zobaczymy, że są złożone z różnych atomów - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Dariusz Aksamit, fizyk medyczny z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Izotopy promieniotwórcze, podobnie jak człowiek i za ma określoną długość życia. - Jak już mamy układ, protony i neutrony w jądrze, to może ten układ być stabilny, to przez całą długość wszechświata on będzie trwał - wyjaśnia ekspert. - Natomiast czasem jeśli dołoży się więcej protonów albo więcej neutronów, to okazuje się, że ten układ przestaje być stabilny - dodaje.
Zastosowanie izotopów w medycynie
Jak podkreśla gość Jedynki w pierwszej kolejności w medycynie są wykorzystywane izotopy sztucznie wyprodukowane. - Tu odwołam się do córki Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny, która razem z mężem odkryła sztuczną promieniotwórczość- podkreśla. - Okazuje się, że nie tylko mamy to co jest dostępne naturalnie, ale możemy produkować izotopy promieniotwórcze, a teraz możemy je produkować na kilka sposobów. Najpowszechniejszy jest ten, który mamy pod Warszawą - w Otwocku, Narodowym Centrum Badań Jądrowych czyli ten reaktor jądrowy - wyjaśnia rozmówca Artura Wolskiego.
Czytaj także:
„Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, realizującym projekt Polski Atom”.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Gość: Dariusz Aksamit (fizyk medyczny z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 17.08.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Techniki jądrowe i zastosowanie promieniowania w medycynie - Jedynka - polskieradio.pl