Zbrodnie rosyjskiego wojska kiedyś i dziś. "Sposób zachowania się nie zmienił"

Data publikacji: 23.08.2023 18:47
Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 18:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
23 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu
23 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, Autor - Bumble Dee/Shutterstock
W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Po blisko 90 latach niewiele zmieniło się w polityce Kremla. Od początku inwazji na Ukrainę trwa więc gromadzenie dowodów i opisywanie losów dzisiejszych ofiar państwa. - Widzimy paralelę w zachowaniu żołnierzy Armii Czerwonej wobec Polaków. Niestety ten sposób zachowania się nie zmienił - mówi Kateryna Leontiewa, wiceszefowa Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich.

Zbieraniem dowodów rosyjskich zbrodni na terytorium Ukrainy zajmuje się tym m.in. Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina założone przy Instytucie Pileckiego. Placówka została powołana natychmiast po rozpoczęciu inwazji w lutym 2022 roku. - Historycy wiedzą, jak to działa. Rozumieli, że to będzie wojna ludobójcza, a reżim rosyjski będzie działał w specjalny sposób, który zachowali jeszcze z poprzednich wojen - wyjaśnia Kateryna Leontiewa, koordynatorka Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich.

Jak podkreśla gość audycji "Więcej świata", w dzisiejszych działaniach Rosjan widać to, co charakteryzowało wojska Armii Czerwonej podczas inwazji na Polskę. - Widzimy paralelę w zachowaniu żołnierzy Armii Czerwonej wobec Polaków. Niestety ten sposób zachowania się nie zmienił - dodaje.

Ze względu na charakter swojej działalności Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich nie zajmuje się poszukiwaniem sprawców. W ramach współpracy ze śledczymi udostępnia natomiast dane dotyczące winnych zbrodni, które trafią do jego zasobów. Instytucja pozyskuje świadectwa od osób, które jako uchodźcy przyjechali już do Polski, ale też od tych, którzy są na terytorium Ukrainy lub pojechali do innych krajów.

Czytaj także:

Według gościa audycji ciężko jest podać, o jakim procencie wszystkich rosyjskich zbrodni na terenie Ukrainy wie opinia publiczna. Wśród okrutnych czynów, które opisują świadkowie, znalazły się m.in. morderstwa, przymusowa deportacja w głąb Rosji i uprowadzenia dzieci.

Materiał dowodowy ws. rosyjskich zbrodni zostanie wykorzystany do skazania sprawców. Jak jednak podkreśla Kateryna Leontiewa, obecnie trwają działania na rzecz przybliżania społeczeństwu losów ofiar działań Kremla. - Często dla ludzi, którzy nie są związani z wojną, te ofiary stają się po prostu statystyką. Dla nas jest ważne, by pokazać, że to są życia ludzi - podkreśla rozmówczyni Pawła Lekkiego.

Ponadto w audycji:

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu: w Rosji nasilił się ostatnio proceder usuwania pomników, tablic pamiątkowych i krzyży upamiętniających polskie ofiary stalinowskich represji. Felieton Macieja Jastrzębskiego.

- Na środę (23.08) w USA zaplanowano pierwszą telewizyjną debatę republikańskich kandydatów do prezydentury, jednak zdecydowany faworyt wyścigu o nominację, były prezydent Donald Trump zapowiedział już, że nie weźmie udziału w tej dyskusji. Gość: Mateusz Piotrowski, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

W Johannesburgu trwa szczyt grupy państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki). Oczekiwane jest zaproszenie podczas szczytu do formatu BRICS m.in. Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Bangladeszu, Indonezji czy Iranu. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

- Po marginalizacji na Ukrainie i w samej Rosji Jewgienij Prigożyn, szef grupy Wagnera wraca do działań w krajach Afryki. Jak podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną, w internecie publikowane są materiały rekrutacyjne, a najemnicy z Grupy Wagnera zwiększają swoją aktywność w Mali i Nigrze. Gość: dr hab. Kamil Zajączkowski, szef Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Fala upałów ponownie dociera do Europy. W krajach południa wydano czerwone alerty pogodowe - tak jest np. w Chorwacji co jest wyjątkowo istotne dla polskich turystów, ponieważ właśnie w tym kraju spędza wakacje wyjątkowo dużo naszych rodaków. Felieton Michała Strzałkowskiego.

POSŁUCHAJ

31:49

Zbrodnie rosyjskiego wojska kiedyś i dziś. " Sposób zachowania się nie zmienił" (Więcej świata/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Kateryna Leontiewa (koordynatorka Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr hab. Kamil Zajączkowski (szef Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 23.08.2023 r.

Godzina emisji: 17.19

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.