Polskie Radio jako jedyne będzie transmitowało na swoim portalu oraz w mediach społecznościowych całą imprezę. Streaming wideo, produkowany w formie wielokamerowej, dynamicznej transmisji na żywo, będzie miał za zadanie jak najlepiej oddać klimat imprezy. Oprócz samych pokazów lotniczych nie zabraknie także rozmów z pilotami, żołnierzami i gośćmi imprezy.
Transmisje z wydarzenia będzie można obejrzeć również na specjalnej stronie internetowej airshow.polskieradio.pl. Oprócz relacji na żywo, po zakończeniu pokazów na stronie udostępnione zostaną najlepsze fragmenty z występów.
Łukasz Czepiela o szkoleniu pilota: najtrudniejsza jest wytrwałość
Łukasz Czepiela ma na swoim koncie m.in. lądowanie samolotem na molo w Sopocie i jednym z najwyższych wieżowców na świecie, zlokalizowanym w Dubaju. Poza lotnictwem akrobacyjnym zasiada z kolei za sterami samolotu pasażerskiego. W radiowej Jedynce przyznaje z kolei, że pasją do lotnictwa zaraził się w dzieciństwie, za sprawą ojca. - Wziął mnie na pokazy w Rzeszowie i zobaczyłem pokaz akrobacji. Absolutnie zakochałem się w lataniu i jako sześciolatek powiedziałem tacie, że chcę być pilotem - wspomina gość "Ekspresu Jedynki".
Co jest najtrudniejsze na drodze do zasiadania za sterami samolotu? Wszak niewiele osób może sobie na to pozwolić. Zawodowy pilot zaznacza jednak, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody z lotnictwem. Dodaje także, że najtrudniejsza jest wytrwałość w dążeniu do realizacji marzenia. - Jest to długi, ciężki i bardzo drogi proces. Pochodzę z niezbyt zamożnej rodziny; czasami musiałem pracować na dwa etaty, po czternaście godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu - opowiada Łukasz Czepiela.
Źródło: Polskie Radio/YouTube
- Szkolenie na pilota turystycznego jesteśmy w stanie zrobić w rok, kosztem około 30 tysięcy złotych. Myślę, że jeśli mamy trochę czasu i gotówki, to można każdego wyszkolić tak, aby był bezpiecznym pilotem i czerpał radość z latania - zapewnia pilot akrobata.
Czytaj także:
Lądowanie wśród chmur i wyścig z bolidem F1
Podczas lądowania w Dubaju Łukasz Czepiela posadził samolot na lądowisku dla helikopterów zlokalizowanym na wysokości 212 metrów nad ziemią. Jakie to uczucie? Przede wszystkim eksplozja euforii - mówi pilot. Sukces poprzedziło natomiast blisko tysiąc prób. Warto również dodać, że lądowisko, na którym osadzono maszynę, jest uznawane za jedno z najtrudniejszych do lądowania w całym Dubaju. - Nie jest umieszczone na dachu, jak w większości wieżowców, tylko wystaje z boku budynku. Turbulencje rzucają samolotem i helikopterami na lewo i prawo, powodując bardzo duże wiry powietrza - mówi pilot.
W ramach tegorocznych pokazów Air Show w Radomiu gość "Ekspresu Jedynki" zmierzy się z bolidem Formuły 1. Za sterami samochodu zasiądzie Ben Collins, znany z wcielania się w rolę zamaskowanego kierowcy brytyjskiego programu Top Gear - Stiga. Łukasz Czepiela z kolei pokieruje samolotem lotniczej F1. - Zmierzymy się na pasie, pokonując trzyzakrętowy wyścig. Zobaczymy, kto będzie szybszy - zapowiada.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzili: Grzegorz Krakowski i Aleksandra Jasińska
Gość: Łukasz Czepiela (pilot samolotów akrobacyjnych i pasażerskich)
Data emisji: 24.08.2023
Godzina emisji: 16.17
qch
Air Show Radom. "Najtrudniejsza jest wytrwałość". Łukasz Czepiela zdradza tajniki szkolenia pilotów - Jedynka - polskieradio.pl