Wszystko zaczęło się pierwszego lipca 1970 tego pierwszego roku. Pomysłodawcą audycji Lata z Radiem był Aleksander Tarnawski, twórca późniejszych audycji "Sygnały dnia" i "Cztery pory roku".
"Lato z Radiem" - początki audycji
Jak Marcin Kusy, dyrektor radiowej Jedynki, podczas pierwszych audycji dziennikarze sprawdzali, czy taka formuła będzie się podobała słuchaczom.
- To była taka próba, czy w ogóle audycja tego rodzaju ma rację bytu, czy w ogóle się powiedzie, czy w ogóle ludzi zainteresuje to, żeby mówić o lecie w lecie. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, mimo że te pierwsze audycje były szalenie krótkie - mówi.
Jak dodaje, audycja "Lato z Radiem" była prawdziwie nowatorska. - W tych czasach raczej tworzyło się radio spikerskie, pisało się teksty, nosiło się je do odpowiedniej komórki, żeby były one zatwierdzone i dopiero wtedy spiker wchodził do swojej budki spikera, czytał, zapowiadał, no i te formy zamknięte prezentowane były w radiu. A tu nagle Aleksander Tarnowski wpadł na taki pomysł, zresztą z całą plejadą znakomitych współpracowników, żeby wyjść do ludzi, żeby zrobić audycję na żywo.
Radio bez cenzury
Marta Korajewska, wieloletnia pracownica Polskiego Radia, początki audycji "Lato z Radiem" wspomina tak: - Wszyscy wiedzieliśmy, że na coś się zanosi, bo jest jakaś jakaś nowa audycja, wydaje się, że ekscytująca, bo właściwie taka dość spontaniczna. To były czasy, kiedy o spontaniczności w radio nie było mowy. To były czasy cenzury, czasy pilnowania wszystkiego - przypomina. - Akurat audycja polegała na tym, że wyjeżdżało się w teren i rozmawiało się z ludźmi. Trudno było to wszystko ustawić tak, jak by tego jakby tego cenzura chciała. No i coś musi być na rzeczy, jeżeli ta forma przetrwa tyle czasu - dodaje.
Posłuchaj reportażu:
Posłuchaj rozmowy z autorką Beatą Korbas:
"Lato z Radiem" przemierzyło Polskę
Tegoroczne "Lato z Radiem" to 46 audycji plenerowych, siedmiu prowadzących, czterech reporterów w trasie i pięć wyjątkowych konkursów. Muzyczna scena "Lata z Radiem" pojawiła się w 10 miastach, a finałowy koncert odbył się w Przemyślu na Podkarpaciu. Podczas naszej trasy wystąpili m.in.: Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra, Maryla Rodowicz, Ania Rusowicz i Kminek.
Ostatnie wydanie "Lata z Radiem" 2023 obfitowało w podsumowania i finały. W czwartek (31.08) poznaliśmy m.in. imię konika polskiego - tegorocznej maskotki naszej audycji. Decyzją jury zwierzątko otrzymało imię Szarlotek lub Szarlotka, w zależności od płci konika.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Noc z Reportażem
Prowadził: Wiesław Molak
Reportaż: Beata Korbas
Data emisji: 5.09.2023
Godzina emisji: 1.10
mgc
"Lato z Radiem"- prawdziwa rewolucja w eterze. 52 lata audycji - Jedynka - polskieradio.pl