Początki epistolografii filozoficznej
Gość "Eureki" podkreśla, że w listach tych oprócz treści osobistej i intymnej odnaleźć możemy treści filozoficzne będące fundamentem głębszych dyskusji. - Ta forma literacka zawiera treści czasami o wiele bogatsze niż traktat filozoficzny - zaznacza.
List jako manifest i definicja idei
Katarzyna Jankowska przywołała w audycji fragment listu Epikura do Menoikeusa: "Rozmyślaj dzień i noc. Sam i z kimś, kto podobnie myśli, a nie zaznasz niepokoju ani we śnie, ani na jawie i będziesz żył wśród ludzi jak bóg". - Pisarz filozof, który chce skierować swoje słowa bezpośrednio do ucznia, a czasem do przyjaciela pragnie pokazać coś więcej. Ten manifest staje się w pewnym sensie manifestem samego siebie - wyjaśnia prof. Zembrzuski..
Sposoby interpretacji filozoficznej epistolografii
Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca jednak uwagę na pojawiające się trudności interpretacyjne. Listy wyrażały bowiem konkretne intencje, z drugiej jednak strony zastanawiano się, czy były one czytelne dla osób postronnych, do których nie były adresowane. - Listy Platona były przez pewien czas krytykowane. Historycy filozofii po prostu pokazywali, że one nie są autentyczne - przypomina.
Języki jakich używano w korespondencji
Listy z tradycji starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej wyrażone są w języku literackim. Treści filozoficzne przekazywano najczęściej w języku łacińskim. - Kartezjusz napisał traktat "Namiętności duszy" po francusku. Jednocześnie miał przyjaciół, którzy tłumaczyli ten traktat na łacinę. Język łaciński przez długi czas był najlepszym językiem dla filozofii - podsumowuje prof. Michał Zembrzuski.
Ponadto w audycji:
Peruki, stelaże, pończochy i żakiety w XVIII-wiecznej modzie
Kilkuwarstwowe kreacje damskie i męskie w epoce, której ton nadawała markiza de Pompadour, poznajemy między innymi dzięki twórczości nadwornych malarzy. Obrazy, pastele i ryciny oddają najdrobniejsze szczegóły kroju, fakturę tkanin, blask biżuterii i szyk makijażu. Francois Boucher utrwalił najbardziej okazałe stroje, urodę i obowiązujące kanony ówczesnej garderoby. Odtworzone modele możemy obecnie oglądać w filmie "Kochanica króla Jeanne du Barry". Gość: Monika Janisz z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: prof. Michał Zembrzuski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Monika Janisz (Muzeum Narodowe w Warszawie)
Data emisji: 6.09.2023
Godzina emisji: 19.30
mg
Listy filozofów. Korespondencja i wymiana myśli na przestrzeni dziejów - Jedynka - polskieradio.pl