Mija 40 lat od wydania legendarnych "Nowych sytuacji" Republiki. Krzywański: mieliśmy spójny przekaz

Data publikacji: 07.09.2023 16:10
Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 16:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zbigniew Krzywański
Zbigniew Krzywański, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
- Pierwsze piosenki na tę płytę powstały wiosną 1981 roku, a zamykaliśmy ją piosenkami, które powstały na początku 1982 roku. Zespół powstawał wtedy, tworzył repertuar, więc siłą rzeczy ten album był efektem tego, co przygotowywaliśmy na koncerty - opowiada w "Muzycznej Jedynce" Zbigniew Krzywański, współtwórca, kompozytor i gitarzysta Republiki, o albumie "Nowe sytuacje". W tym roku mija 40 lat od premiery materiału. 

Początki Republiki i album "Nowe sytuacje" 

Formacja powstała w 1981 roku w Toruniu, w wyniku przekształcenia art rockowej grupy Res Publica. W wyniku nieporozumień Republika rozpadła się w 1986, by powrócić w 1990. W latach 90. zespół prowadził czynną działalność nagraniowo-koncertową. 

Legendarny album "Nowe sytuacje" to jedna z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki. Jak przyznaje Zbigniew Krzywański, powstałe utwory były jednorodne stylistycznie, szczególnie utwór "Biała flaga". - Ona jest napisana przez Grzegorza Ciechowskiego zupełnie innym językiem. Z naszego punktu widzenia piekliśmy kilka pieczeni na jednym ogniu, ponieważ zabezpieczaliśmy sobie możliwość opublikowania jak największej ilości piosenek z naszego repertuaru - mówi. - Tak naprawdę nie wiedzieliśmy, co może się wydarzyć później. Z drugiej strony ta sytuacja poniekąd była inspirująca do tego, aby płyta była bardzo jednorodna stylistycznie i bardzo spójna - dodaje. 

- Wtedy nie wiedzieliśmy, czy to nie jest pierwsza i ostatnia płyta, jaką nagramy - słyszymy w audycji. 

źródło: Republika/YouTube

Spójny przekaz na scenie i w piosenkach

Nowatorskie i awangardowe rozwiązania muzyczne oraz teksty Grzegorza Ciechowskiego sprawiły, że w 1982 grupa zyskała popularność. Muzycy często gościli w Programie 3 Polskiego Radia, nagrywając nowe utwory, które zajmowały wysokie miejsca na listach przebojów. 

Wzmożona działalność koncertowa oraz wydanie kilku singli spowodowały, że zespół zdobywał coraz więcej zwolenników w całej Polsce. Muzycy ubierali się na czarno i zachowywali się spokojnie, a koncerty charakteryzowała prosta scenografia, co stanowiło jawny kontrast w stosunku do innych grup z tamtego okresu: Lady Pank, Perfect czy TSA. 


POSŁUCHAJ

20:55

Mija 40 lat od wydania legendarnego albumu "Nowe sytuacje" Republiki (Muzyczna Jedynka)

 

- Republika była takim zespołem konsekwentnym, zaczynając od pierwszego dźwięku i pierwszego słowa, a kończąc na tym, jak się ubieraliśmy, jak to wyglądało na scenie - zaznacza Zbigniew Krzywański. - Przez kilka pierwszych lat nie było żadnych innych świateł poza białymi, czyli działanie było tylko i wyłącznie światłem i cieniem na koncertach. I to rzeczywiście robiło, robiło wrażenie - opowiada muzyk. 

źródło: Republika/YouTube

Czytaj również: 


Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Kamil Wicik

Gość: Zbigniew Krzywański (współtwórca, kompozytor i gitarzysta Republiki)

Data emisji: 7.09.2023 r. 

Godzina emisji: 14.30

ans

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.