Narodowe Czytanie 2023. Wojciech Kolarski: "Nad Niemnem" to klasyka polskiej literatury

Data publikacji: 09.09.2023 10:25
Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 13:16
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wojciech Kolarski obok Pary Prezydenckiej podczas Narodowego Czytania 2023
Wojciech Kolarski obok Pary Prezydenckiej podczas Narodowego Czytania 2023, Autor - Cezary Piwowarski/PR
- To arcydzieło polskiej literatury - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
  • Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
  • Dwunasta edycja akcji to spotkanie z lekturą "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Centralne uroczystości odbywają się dziś w Ogrodzie Saskim.
  • Wydarzenie reżyseruje Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia, a prowadzi je Marcin Kusy – dyrektor-redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.

Wiele osób, kiedy dowiedziało się, że tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie "Nad Niemnem", po latach ponownie sięgnęło po tę pozycję.

- Ta książka wzbudza zaskoczenie, że jest zupełnie inna od tej, którą niesie się w pamięci. Czytelnicy zareagowali na jej wybór zachwytem i wręcz entuzjazmem. To były bardzo pozytywne reakcje, co jakby potwierdza ilość zgłoszeń do tegorocznej akcji - komentuje Wojciech Kolarski.

Wojciech Kolarski zwraca uwagę na "niesamowity opis Niemna". - On jest, powiedziałbym nawet, bardzo nowoczesny. Zachwyt nad przyrodą, drobiazgowość, piękno… Realizm tych opisów jest poruszający (…). To jest arcydzieło polskiej literatury - dodaje.


POSŁUCHAJ

09:03

Narodowe Czytanie 2023. Wojciech Kolarski: "Nad Niemnem" to klasyka polskiej literatury (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

 

- Narodowe Czytanie to największa akcja promująca czytelnictwo i jednocześnie klasykę polskiej literatury. Akcja, która jest organizowana przez Kancelarię Prezydenta RP, jest wydarzeniem, które ma uświadomić nam, że istnieje kanon literatury i że są takie utwory, które mogą się nam podobać mniej lub bardziej, mogą być krytykowane, budzić zaskoczenie czy niechęć, ale one są ważne i trzeba je znać. "Nad Niemnem" należy do tych lektury. Znając je, lepiej znamy siebie, lepiej siebie rozumiemy i lepiej wiemy kim jesteśmy - mówi Wojciech Kolarski.

Znani i popularni aktorzy w Ogrodzie Saskim

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbywa się dziś w godz. 11.00-16.00  w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W wydarzeniu bierze udział para prezydencka. W akcję zaangażowało się wielu znanych artystów m.in. Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak, Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański, Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło.

Prezydent RP Andrzej Duda/YouTube

Polskie Radio przygotowało serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu narodoweczytanie.polskieradio.pl.

9 września, w finałowym dniu akcji, od godz. 11.00 transmisja czytania "Nad Niemnem" z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych gości na kanale YouTube Polskiego Radia i na specjalnej stronie internetowej narodoweczytanie.polskieradio.pl

Czym jest Narodowe Czytanie?

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W kolejnych latach Polacy czytali: "Lalkę" Bolesława Prusa (2015), "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (2016), "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (2017).

W związku z jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2018 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaprosili do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zachęcali też do czytania "Antologii Niepodległości" - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" - zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Rok później wybrana została "Balladyna" Juliusza Słowackiego. 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Gość: Wojciech Kolarski (minister w Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 9.09.2023

Godzina emisji: 8.21

DS

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.