Wynajem mieszkania. Najważniejsze informacje dla najemcy

Data publikacji: 11.09.2023 12:52
Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 13:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przed wprowadzeniem się do wynajmowanego lokalu udokumentujmy jego stan
Przed wprowadzeniem się do wynajmowanego lokalu udokumentujmy jego stan, Autor - kurhan/shutterstock.com
Wrzesień to czas, kiedy studenci zaczynają myśleć o lokum na okres roku akademickiego. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Co powinna zawierać umowa o najmie?
  • Umowa najmu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym (art. 659-692). Przepisy, które regulują ten typ umów, znajdują się także w przepisach pozakodeksowych, jak Ustawa o ochronie praw lokatorów.
  • Umowa między najemcą a wynajmującym powinna zostać spisana. Upewnijmy się, że osoba, z którą zawieramy umowę, jest właścicielem mieszkania.
  • Przy odbieraniu lokalu możemy podpisać protokół, w którym określony zostanie stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń.

Umowa najmu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym (art. 659-692), ale nie tylko.

- Świadomość tego, że istnieje coś takiego jak Ustawa o ochronie praw lokatorów, jest bardzo mała. Jeszcze mniej osób wie o tym, że dotyczy ona również najmu komercyjnego - podkreśliła w audycji "Cztery pory roku" mecenas Katarzyna Ludwig.

Gość Romana Czejarka poleciła, by zapoznać się z tym dokumentem, zanim zaczniemy rozglądać się za mieszkaniem do wynajęcia.

Wszystko na piśmie


Pierwsza - i najważniejsza - rada jest taka, by nic nie załatwiać na tzw. gębę. Umowa między najemcą a wynajmującym powinna zostać spisana. Obecnie popularną formą jest umowa najmu okazjonalnego.

Dokument proszę

Bardzo ważne jest to, byśmy sprawdzili, z kim zawieramy umowę. Upewnili się - na przykład poprosili o jakiś dokument - że jest to właściciel mieszkania. Jeśli tego nie dopilnujemy, umowa będzie nieważna.

- Mieliśmy taką sytuację w kancelarii, że zgłosiła się do nas osoba, która wynajęła mieszkanie od... wynajmującego. Gdy właściciel lokalu przyszedł po odbiór kluczy, okazało się, że nic nie wiedział o tym podwójnym wynajmie - opowiedziała Ludwig.

Spisz liczniki

Istotne jest również, by przy odbieraniu lokalu podpisać protokół, w którym określony zostanie stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. - Żebyśmy mieli pewność, w jakim stanie ten lokal przejmujemy. Pamiętajmy też o tym, by spisać liczniki - powiedziała mecenas. 

Kto kupi mydło?

A jeśli wynajmujemy pokój, a nie całe mieszkanie, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Ludwig zaznaczyła, że nie ma różnicy - jeśli chodzi o perspektywę prawną - między wynajęciem pokoju a mieszkania.

- Dobrze by było zaznaczyć w umowie, jak wygląda kwestia części wspólnych. Zagwarantujmy sobie w umowie, kto będzie ponosił koszty utrzymania tych części: jak będzie dzielony prąd, jak będą dzielone inne media - wskazała. 


POSŁUCHAJ

09:01

Wynajem mieszkania - najważniejsze informacje dla najemcy (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Czytaj także:


Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 11.09.2023

Godziny emisji: 9.00-12.00

kk 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.