Słuchowisko "Zorza czerwona". 84 lata temu ZSRR napadł na Polskę [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 18.09.2023 08:55
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 13:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak wyglądało nagranie słuchowiska "Zorza czerwona"
Tak wyglądało nagranie słuchowiska "Zorza czerwona", Autor - Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pt. "Zorza czerwona" w reżyserii Dobrosławy Bałazy, poświęcone wydarzeniom sprzed 84 lat.

Zbrodniczy atak ZSRR na Polskę sowiecka propaganda starała się przedstawić od początku jako akt wyzwolenia, akt braterskiej pomocy i "samo dobro" - jak to określił podczas przemówienia w Moskwie Wiaczesław Mołotow, minister spraw zagranicznych ZSRR, którego podpis widniał pod tajnym protokołem w sprawie rozbioru Polski.

Kilka tygodni później odbył się słynny wiec we Lwowie, nadzorowany przez Nikitę Chruszczowa i NKWD, podczas którego rzekomi przedstawiciele ludu Zachodniej Ukrainy i Białorusi zanosili błagalne prośby do członków biura politycznego WKP(b), z Józefem Stalinem na czele, o przyłączenie ziem polskich, zagarniętych w wyniku agresji militarnej 17 września 1939 roku, do ZSRR. Stalin przychylił się do tych próśb i podpisał dekret o inkorporacji zagarniętych ziem Rzeczypospolitej Polskiej do sowieckiej Rosji.

POSŁUCHAJ

39:54

Słuchowisko "Zorza czerwona". 84 lata temu ZSRR napadł na Polskę (Jedynka/Słuchowisko w Jedynce)

 

Sowiecka propaganda - jej mechanizmy funkcjonują do dziś

Słuchowisko "Zorza czerwona" jest wierną rekonstrukcją tych wydarzeń. Powstało w oparciu o zachowane materiały archiwalne, m.in. ścieżkę dźwiękową z kroniki zrealizowanej w Moskowskoj Studii Kinochroniki. Materiał ten utrwalono podczas wiecu zorganizowanego pod nadzorem NKWD 26 października 1939 roku w Teatrze Wielkim we Lwowie oraz podczas posiedzenia Rady Najwyższej ZSRR w Moskwie 2 listopada 1939 roku.

Słuchowisko Tomasza Skilera przypomina nie tylko wydarzenia historyczne, ale również odsłania mechanizmy sowieckiej propagandy, które funkcjonują do dziś w bardzo podobnej formie i są bez skrępowania stosowane przez takich uzurpatorów, jak Władimir Putin czy Aleksander Łukaszenka

 

 

Tomasz Skiler "Zorza czerwona" 

Reżyseria: Dobrosława Bałazy  

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Hanna Kinder-Kiss, Kinga Tabor, Aleksandra Radwan, Stefan Knothe, Mirosław Wieprzewski, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Piotr Makarski

Zobacz także:

 

Na słuchowisko "Zorza czerwona" zaprosiliśmy w niedzielę (17.09) po godz. 21.00. 

kk/DS

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.