Dr Agata Jędrzejuk mówi, że "jeżeli mamy warzywnik, to przede wszystkim, zbieramy nasze plony". - To jest podstawa. Podejrzewam też, że w naszych ogrodach kwitnie jeszcze bardzo dużo bylin, ale one mogą zaczekać - podpowiada.
- Jest to czas, na koniec września i w październiku, kiedy możemy sadzić rośliny cebulkowe. Jesień jest dość długa i ciepła, więc nawet jeśli ten okres przesuniemy na połowę października, to będzie również dobrze. Możemy wysadzać rośliny cebulkowe, czyli tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, szafirki i cebulice - dodaje.
Możemy także pomyśleć o roślinach jednorocznych. Stąd w październiku warto wysiać do gruntu nasiona nagietków lub groszków ozdobnych. - One zakwitną wcześniej i będą pierwszym zwiastunem późnej wiosny. Z pewnością ubarwią nam ogród - twierdzi ekspert.
Jakie warzywa możemy zasiać jesienią?
- Można wysiewać nasiona sałaty. Jeśli mamy tunel, można to robić pod osłonami, trzeba tylko zwrócić uwagę na odmiany, żeby były wczesne, bo dadzą sobie radę z niskimi temperaturami. Jeśli chodzi o ogórki, pomidory i paprykę, to tutaj czekamy na drugą połowę maja - zauważa dr Agata Jędrzejuk.
Zwróćmy również uwagę na owoce, na których pojawia się zgnilizna. - Zbieramy je, ale nie rzucamy ich na kompost, tylko odkładamy do worka lub pojemnika i wyrzucamy je jako odpady. Na te owoce wchodzą niektóre choroby grzybowe lub bakteryjne - wyjaśnia.
Kompost nawozimy na zdrowe rośliny. - Można już zacząć to robić. Kompost spowoduje, że zimą nie będą marznąć. Stworzy on taką kołderkę - tłumaczy.
Źródło: ogród na co dzień/YouTube
Trawę kosimy, dbamy o krzewy
Dr Agata Jędrzejuk potwierdza, że możemy jeszcze kosić trawę. - Pod koniec października trawnik możemy zabezpieczyć nawozem zimowym. Tylko kupmy zimowy nawóz, ponieważ zawiera on większe ilości potasu, niewiele azotu i ta nasza trawa da sobie radę zimą, szczególnie w okresie mrozu, kiedy nie spadnie śnieg - twierdzi.
- Często jest tak, że trochę po macoszemu traktujemy krzewy. Te, które kupiliśmy w tym lub w zeszłym roku, nie mają zbyt dobrze wykształconego systemu korzeniowego. W związku z tym, jeśli mamy suchą jesień, podlewajmy młode rośliny. Krzewy 3- i 4-letnie dadzą sobie radę, chociaż w zasadzie to przez 4-5 lat powinniśmy podlewać te rośliny i nie pozwalać przesychać bryle korzeniowej - dopowiada.
Kiedy temperatura spadnie do 10 stopni za dnia i 5 stopni w nocy, warto je zabezpieczyć - bryłę korzeniową kompostem, a część nadziemną okryć włókniną. Możemy to zrobić w listopadzie.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Agata Jędrzejuk (Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie)
Data emisji: 21.09.2023
Godziny emisji: 9.35
DS
Nadchodzi jesień. Ekspert podpowiada, jak zadbać o nasz ogród i rośliny - Jedynka - polskieradio.pl