W Polsce bardzo wielu polityków opozycji podnosi taki argument, że pakt migracyjny tak naprawdę Polski nie dotyczy, bo Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy.
Prof. Tomasz Grosse europeista z Uniwersytetu Warszawskiego w Programie 1 Polskiego Radia wyjaśnił kwestie podstaw prawnych, by stwierdzić, że rzeczywiście Polska będzie automatycznie zwolniona z konieczności przyjmowania tych kwot migracyjnych i lub płacenia kar.
- Komisja Europejska wielokrotnie pokazała w ostatnich latach, że w stosunku do Polski jest bardzo nieżyczliwa i przyjmuje pewne interpretacje, które mają ją karać. Rząd w Warszawie dał inne rzeczy, w związku z tym tutaj nie mamy nie tylko, że nie powinniśmy mieć nadziei, że Komisja do tego po polsku, ale raczej powinniśmy założyć, że będzie postępować tak jak wcześniej - mówił prof. Tomasz Grosse europeista z Uniwersytetu Warszawskiego
- Tak czy inaczej, nie możemy w tak ważnej sprawie zależeć od dobrej woli urzędników Brukseli, skoro tak ogromna większość Polaków jest przeciwko przymusowej relokacji - mówił Grosse.
Profesor dodał także, że motywacja do procedowania paktu migracyjnego rodzi się w Niemczech. - Jest ogromna presja by się pozbyć imigrantów, to jest główna przyczyna, głównie wyborcza, dla której proceduje się w UE sprawę relokacji w tak szybkim trybie - mówił.
Czytaj też:
Tytuł audycji: Sygnały Dnia
Prowadził: Katarzyna Gójska
Gość: Prof. Tomasz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 18.09.2023
Godzina emisji: 17.23
mn
Prof. Grosse: nie ma gwarancji, że mechanizm przymusowej relokacji nie będzie stosowany - Jedynka - polskieradio.pl