Badminton: sport szybszy od Formuły 1. Co warto o nim wiedzieć?

Data publikacji: 02.10.2023 12:33
Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 12:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wbrew pozorom, badminton jest dynamicznym sportem
Wbrew pozorom, badminton jest dynamicznym sportem, Autor - DONGSEUN YANG/Shutterstock
Gdy myślimy o sporcie w kategoriach rekordów prędkości, jednym ze skojarzeń są wyścigi Formuły 1. Ale to badminton jest najszybszym sportem na świecie. Niedawno zawodnik z Indii nadał lotce rekordową prędkość 565 km/h. Niedługo z kolei rozpocznie się Puchar Polski w badmintonie; z tej okazji warto więc zapoznać się ze sportem, który można uprawiać w każdych warunkach.
  • Zasady gry w badmintona są łatwe do zrozumienia; w jego odmianę, kometkę, możemy grać także w dowolnych warunkach.
  • Aby zostać zawodowym graczem badmintona, konieczne jest rozpoczęcie treningów w młodym wieku.
  • Czołowym graczem badmintona na świecie jest Viktor Axelsen z Danii. A jak radzą sobie Polacy?

Na czym polega badminton?

Zasady badmintona nie są skomplikowane: zawodnicy grają do dwóch wygranych setów, do 21 punktów każdy. Mecz rozgrywa się wewnątrz hali, na boisku o odpowiednich wymiarach. Odmianą tej dyscypliny jest kometka; możemy w nią grać w każdym miejscu, natomiast wykorzystuje się identyczną lotkę i rakiety co w badmintonie.

Jak dobrze grać w badmintona?

Choć zasady są łatwe do zrozumienia, a przygodę z tym sportem można zacząć niezależnie od wieku, gra na poziomie profesjonalnym wymaga odpowiedniego treningu. - To tak naprawdę tysiące odbitych lotek. To bardzo techniczny sport - mówi Bartosz Markiewicz, trener badmintona i asystent Kadry Narodowej Juniorów w Badmintonie.

Ekspert dodaje w rozmowie z Romanem Czejarkiem, że badminton jest także wymagający pod względem fizycznym. - Statystycznie badmintonista przebiega w trakcie jednego meczu więcej niż tenisista. (...) W badmintonie gra się tam, gdzie nie ma przeciwnika. W tenisie najczęściej natomiast gra się po przekątnej do siebie - zwraca uwagę gość "Czterech pór roku".

Czytaj także:

Być jak... Kto jest mistrzem badmintona?

Jak wyjaśnia Bartosz Markiewicz, w przypadku chęci zawodowej gry w badmintona należy rozpocząć karierę jak najwcześniej. Według trenera treningi rozpoczynają przeważnie dzieci z pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Co jest najważniejsze, pod względem fizycznym, w tym sporcie? - Skoczność i szybkość. Wzrost ma znaczenie do pewnego momentu. Później, jak wszyscy zaczynają rosnąć, wtedy liczy się jedynie, kto jest lepszy technicznie - opowiada asystent Kadry Narodowej Juniorów.

W piłce nożnej dla wielu kibiców najlepszym zawodnikiem na świecie są Lionel Messi czy Robert Lewandowski. Z kolei w koszykówce podziwia się dawne występy Michaela Jordana lub aktualne popisy LeBrona Jamesa. A jak to wygląda w badmintonie? - To Duńczyk, Viktor Axelsen. Badminton to u nich sport narodowy, zaraz po piłce ręcznej. (...) Axelsen jest takim wzorem: bardzo dobrze przygotowany technicznie, wysoki i bardzo dobrze skacze - tłumaczy Bartosz Markiewicz i dodaje, że Polska dobrze radzi sobie w Europie w tej dyscyplinie. - Można powiedzieć, że badminton idzie do przodu, ale na razie jesteśmy troszeczkę za czołówką; mieliśmy zmianę pokoleniową - opowiada.

POSŁUCHAJ

02:26

Jak grać w badmintona? Sprawdza Maciej Walecki (Cztery pory roku/Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

09:52

Co warto wiedzieć o badmintonie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Bartosz Markiewicz (trener badmintona, asystent Kadry Narodowej Juniorów w Badmintonie)

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 2.10.2023 

Godziny emisji: 9.19, 9.34

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.